Bezpieczna płatność
Zbiorniki na deszczówkę to specjalistyczne pojemniki przeznaczone do magazynowania wody opadowej, istnieją zbiorniki naziemne i podziemne. Zgromadzoną deszczówkę można wykorzystać do podlewania roślinności lub w gospodarstwie domowym.
Firma Waterspec zajmuje się doborem oraz sprzedażą zbiorników na deszczówkę i wodę pitną, chcemy by nasi klienci otrzymali produkt dopasowany do ich potrzeb. Istnieją różne rodzaje zbiorników: dekoracyjne, podziemne, naziemne, do hal produkcyjnych. Pojemniki różnią się budową, wyglądem oraz sposobem montażu ale mają jedną wspólną cechę, są zbiornikami na deszczówkę i właśnie w ich doborze oraz dystrybucji specjalizuje się nasza firma Waterspec. W zbiornikach na deszczówkę gromadzimy przyjazną dla roślin wodę, pozbawioną chloru i w odpowiedniej temperaturze i oszczędzamy wodę wodociągową, dbając przy tym o środowisko. Zbiornik na deszczówkę można w łatwy i szybki sposób zamontować, nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy ani sprzętu. Wszystkie nasze zbiorniki na deszczówkę są wykonane z materiałów odpornych na nieprzyjazne warunki atmosferyczne.
W ostatni czasie powstaje co raz więcej programów z których mogą skorzystać osoby zainteresowane zakupem pojemników na deszczówkę. Jednym z nich jest program moja woda, który ma na celu poprawę retencji na terenach domów jednorodzinnych właśnie dzięki gromadzeniu deszczówki i wód roztopowych w specjalnie przystosowanych do tego zbiornikach. Program jest niezwykle popularny i mogą z niego skorzystać osoby w całej Polsce. Warunki które należy spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie znajdą Państwo na stronie nfosigw.gov.pl. Więcej informacji o programie moja woda i dofinansowań do zbiorników na deszczówkę znajdą Państwo na naszym blogu.
Pojemniki na deszczówkę można podzielić na dwa rodzaje: podziemne i naziemne:
Naziemne zbiorniki na deszczówkę wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych, metodą formatowania rotacyjnego. Producenci tworzą pojemniki tego rodzaju w rozmaitych kształtach i kolorach, niektóre z nich mogą przykładowo imitować drewnianą beczkę. Taki pojemnik na deszczówkę może stanowić ciekawą dekorację ogrodu. Wodę z naziemnych zbiorników na deszczówkę najczęściej wykorzystuje się do podlewania roślin w ogrodzie. Istnieją również zbiorniki naziemne przystosowane do magazynowania cieczy spożywczych, posiadające certyfikat PZH (Państwowego Instytutu Higieny). Idealnie nadają się do przetrzymywania wody pitnej, nawozów, wina, czy innych płynów spożywczych.
Podziemne zbiorniki na deszczówkę są wkopywane w ziemię i mają znacznie większe pojemności niż typowe naziemne beczki na wodę deszczową. Dodatkowo zbiorniki podziemne można łączyć ze sobą w celu zwiększenia możliwości gromadzenia wody. Podziemne zbiorniki na deszczówkę można wyposażyć w dodatkowe filtry, czujnik oraz jednostkę sterującą – centralę deszczową. Umożliwi to wykorzystywanie wody deszczowej nie tylko do podlewania ogrodu ale także do prania, czy spłukiwania toalety.
Niższe rachunki, wyższa świadomość ekologiczna i darmowe źródło wody – zbiorniki na deszczówkę coraz częściej wzbudzają zainteresowanie Polaków, a popyt na nie regularnie rośnie. Szereg korzyści wynikających z użytkowania pojemnika na wodę deszczową w własnym gospodarstwie domowym, przyczynia się do znacznej poprawy jakości życia. Dowiedz się, w jaki sposób zbiornik na deszczówkę może wpłynąć na twoją codzienność.
Średnia suma opadów w naszym kraju wynosi około 600 mm, choć w zależności od regionu ta liczba może być wyższa lub niższa. To wystarczająca ilość wody na regularne podlewanie kwiatów i roślin na naszej posesji. Wystarczy, że opady zostaną przez rynnę odprowadzone do pojemnika na wodę deszczową. Przechodząc przez filtry koszowe zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń organicznych.
Beczki na deszczówkę warto wyposażyć w kranik, który ułatwi korzystanie z gromadzonej wody. Kraniki często są dostępne w zestawach razem ze zbiornikami. W ten sposób nie tylko zmniejszymy kosztorys o wydatki związane z nawadnianiem gleby, ale także poprawimy stan naszej roślinności, bowiem opady zgromadzone w zbiorniku na deszczówkę są pozbawione chloru i mają kwaśny odczyn. Beczki na deszczówkę dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu mogą być wykorzystane jako elementy dekoracyjne w ogrodzie. Dostępne są zbiorniki na przykład w formie studni kamiennej, starej beczki czy pnia starego dębu.
Woda wodociągowa osiąga co raz wyższe ceny, dlatego deszczówkę gromadzoną w pojemnikach można wykorzystać także w innym celu niż podlewanie ogrodu. Deszczówka magazynowana w zbiornikach może być wykorzystana na przykład do spłukiwania toalety, czy prania. Dzięki braku zawartości węglanu wapnia, unikamy kamienia, a ubrania są o wiele bardziej miękkie w dotyku. Coś jeszcze? Dodatkowym atutem zbiorników na wodę deszczową jest to, że pozwalają uniknąć negatywnych skutków dużych opadów atmosferycznych takich jak np. zalanie ogrodu.
Zbiorniki do magazynowania wody dostępne w wielu wersjach zaspokoją zapotrzebowanie najbardziej wymagających klientów. Różnią się od siebie pojemnością (zbiornik na deszczówkę 1000l, 5000l, 10000l itd.), wyglądem (walc, cylinder), budową (wykonane najczęściej z wysokogatunkowego polietylenu), sposobem montażu (naziemne, podziemne – każdy w prosty i szybki sposób) oraz pobierania wody, jednakże każdy zbiornik na deszczówkę to połączenie wysokiej jakości materiałów, odporności na warunki atmosferyczne i nawet 25-letniej gwarancji.
Jak więc wybrać zbiornik do magazynowania wody? Kieruj się miejscem montażu oraz powierzchnią swojego dachu – im większa, tym pojemność zbiornika na deszczówkę powinna być wyższa. Napisz do nas to pomożemy w doborze produktów i znajdziemy najlepsze, indywidualne rozwiązanie, związane z gromadzeniem wody deszczowej.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Zbiorniki na deszczówkę, które oferujemy, spełniają wszelkie wymagania, gwarantując zadowolenie klienta. Inwestycja w zbiornik na deszczówkę to także plus ekonomiczny, ponieważ pozwala ograniczyć opłaty za wodę. Pamiętaj, że wyposażając się w zbiornik na wodę deszczową promujesz ekologiczny styl życia poprzez oszczędzenie wody i większą dbałość o florę. Zbiornik na deszczówkę 1000l to ekonomiczna inwestycja w przyszłość.
Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, zbiorniki na wodę deszczową odporne są na nieprzyjazne warunki pogodowe. Dzięki metodzie formowania rotacyjnego, która wykorzystywana jest do produkcji zbiorników na wodę deszczową i pitną są one w 100% szczelne. Wybierając zbiorniki na deszczówkę, należy zwrócić uwagę na to jak duży jest ogród oraz jakie jest jego zapotrzebowanie na wodę a także to, czy woda z pojemnika będzie wykorzystywana tylko w ogrodzie. Warto dodać, że pojemniki na deszczówkę pozostają niezawodne, dzięki swojej długowieczności – wytrzymują nawet 300 lat! Każdy produkt poddawany jest ekstremalnym testom, symulującym ciężkie warunki gruntowe. Na każdy zbiornik udzielana jest gwarancja, nawet do 35 lat.
Warto pamiętać też o tym, że na zbiorniki na deszczówkę można uzyskać dofinansowanie. Na takie wsparcie finansowe można z powodzeniem liczyć między innymi w Sopocie, gdzie dotacje na pojemniki na deszczówkę są przyznawane już od 2011 roku. W tym roku władze miasta Wrocław zdecydowały się na ten sam krok, proponując swoim mieszkańcom nawet 100% dofinansowanie na zbiorniki retencyjne i systemy zagospodarowania wody deszczowej.
Zbiorniki na deszczówkę dzięki temu, że magazynują wodę pozwalaj także na pielęgnację ogrodu w okresach suszy. Nie jesteśmy zależni od wody wodociągowej, tylko dostarczamy swoim roślinom, przyjazną, zebraną przez nas wodę deszczową Oszczędzamy tym samym na rachunkach za wodę, które w okresie podlewania mogą być szczególnie wysokie.
Niektóre z naziemnych zbiorników na wodę, posiadają atest PZH. Pojemniki na wodę posiadające ten atest mogą być wykorzystywane do magazynowania w nich wody pitnej i cieczy spożywczych. Są one bardzo lekkie co pozwala na ich szybki i samodzielny montaż. Warto więc iść z duchem czasu, służąc sobie i środowisku, wybierając pojemniki na deszczówkę, dzięki którym można skutecznie gospodarować wodą w domu i w ogrodzie.
Istnieje wiele rodzajów zbiorników na wodę deszczową. Można zamontować je pod ziemią lub na powierzchni. Wszystko zależy od jego zastosowania i czynników jakimi kierujemy się przy jego wyborze. Wybierając taki pojemnik należy zdecydować, czy chcemy zbiornik o dużej pojemności do podlewania całego ogrodu czy wystarczy nam dekoracyjny zbiornik na deszczówkę do rynny np. w postaci beczki o pojemności 500l, z którego wodę nalejemy do konewki. W tym drugim rozwiązaniu jednym z najważniejszych czynników wyboru jest wygląd. Naziemne zbiorniki na wodę opadową do rynny występują w różnych kształtach i kolorach. Mogą przypominać antyczne wazy i rustykalne beczki. Występują również w prostych i nowoczesnych kształtach. Największy w Polsce wybór zbiorników na wodę deszczową do rynny, w naszym sklepie internetowym, pozwoli dopasować się do każdego ogrodowego stylu.
Jedną z pierwszych rzeczy na jakie zwraca się uwagę, przy wyborze zbiornika, jest jego pojemność. Przy zbieraniu wody deszczowej do zbiornika podziemnego warto zadbać o odpowiedni dobór pojemności. Najlepiej jest oddać sprawę doboru zbiornika podziemnego specjalistom. Wystarczy napisać do nas wiadomość lub skontaktować się telefonicznie. Przy zakupie zbiornika dekoracyjnego, pojemność nie ma aż takiego znaczenia, jak przy zbiornikach podziemnych. Przy zbiornikach dekoracyjnych największą wagę przykłada się do aspektów wizualnych.
Równie ważną i istotną cechą jest wytrzymałość pojemnika. Pojemnik na deszczówkę do rynny powinien być wykonany z solidnego materiału, odpornego na zmienne czynniki atmosferyczne. Polietylen o wysokiej gęstości spełnia to wymaganie, dlatego jest to najczęściej stosowany materiał przy produkcji pojemników na wodę deszczową do rynny. Dodatkowo jest to materiał całkowicie odporny na słoneczne promieniowanie UV. Dlaczego jest to tak istotne? Tanie marketowe zbiorniki często po 1-2 letnich sezonach zmieniają swój kolor i stają się wyblakłe. Nie są one już atrakcyjne wizualnie, a tak naprawdę po to zostały kupione. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze zbiornika na deszczówkę do rynny. Kolejnym ważnym czynnikiem jest długość gwarancji, która standardowo wynosi 2 lata. Przy zbiornikach podziemnych jest ona dłuższa – od 10 do 25 lat gwarancji.
Warto również wrócić uwagę na obecność otworu spustowego w zbiornikach naziemnych. Jest to o tyle istotne, że podczas zimy, woda deszczowa powinna zostać spuszczona ze zbiornika – zamarzając deszczówka może uszkodzić nasz pojemnik. Gdy w zbiornikach nie ma takiego otworu, często trzeba rozmontowywać całą instalację i wylewać wodę górą zbiornika. Podsumowując, jest kilka ważnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika na deszczówkę do rynny, są nimi:
Istnieje kilka sposobów połączenia zbiorników do rynny. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja tak zwanego zbieracza wody deszczowej na rurze spustowej. Jego zadaniem jest wyłapanie spływającej deszczówki i usunięcie z niej większych zanieczyszczeń, takich jak liście, kamienie oraz muł. Woda deszczowa następnie jest transportowana przez wężyk połączeniowy prosto do zbiornika. Zbieracze przystosowane są do różnych średnic rur spustowych. Niektóre z nich posiadają zawór, który umożliwia zamknięcie dopływu deszczówki. Funkcja ta jest przydatna, np. zimą, gdy nie chcemy by woda była gromadzona w zbiorniku na deszczówkę do rynny. Ceny zbieraczy zaczynają się, już od 80 zł, a mogą kosztować nawet 380 zł. Wszystko zależy od poziomu filtracji oraz dodatkowych funkcji zbieracza, np. najdroższy zbieracz posiada zawór odcinający i wykładaną siatkę filtrującą – zbieracz może zostać w łatwy sposób oczyszczony bez demontażu całego urządzenia z rury spustowej.
By połączyć zbiornik na deszczówkę do rynny, należy również wykonać otwór w bocznej ścianie zbiornika. Rurkę łączącą zbieracz wody deszczowej ze zbiornikiem należy przełożyć przez wykonany otwór i skręcić nakrętką znajdującą się w zestawie. Takie rozwiązanie zapewni stabilne połączenie zbiornika ze zbieraczem. Nie należy obawiać się wykonania otworu. Często otwór w zbiorniku zostaje wykonany nieregularnie ale nakrętka kontrująca, zakładana na to połączenie zasłoni wszystkie nierówności. Można wykorzystać również mały nożyk do wykonywania otworów, nazywany otwornicą. Instalacja takiego prostego systemu zbierania deszczówki jest bardzo prosta i zajmuje niedoświadczonej osobie zaledwie 15 min. Nagraliśmy filmik instruktażowy pozujący w jaki sposób zamontować zbiornik na deszczówkę do rynny.
Wybierając pojemnik na deszczówkę do rynny często mamy wątpliwości spowodowane ceną zbiornika. Owszem jest to dosyć duża inwestycja. Warto jednak zwrócić uwagę na jej korzyści oraz oszczędności jakie ze sobą niesie. Najważniejszą korzyścią jest zapasowa dostępność wody do podlewania roślin. Ta zaleta może wydawać się dziwna, bo przecież każdy ma wąż do podlewania i może użyć w każdej chwili wody wodociągowej. Otóż nie do końca. Klimat naszej planety zmienia się bardzo drastycznie i w okresie letnim często występują bardzo duże problemy retencyjne. Zdesperowane gminy coraz częściej decydują się na wprowadzenie zakazu podlewania wodą wodociągową, z powodu strachu przed brakiem dostępności wody w domach. Jednym z takich przykładów jest Gmina Górno, w której 1 czerwca 2018 roku zakazano podlewania ogrodów oraz napełniania basenów wodą wodociągową. Mało kto o tym wie ale istnieje specjalne obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na ten temat i każda gmina ma prawo do wprowadzenia takiego zakazu (Dz. U. z 2015, poz. 139). Nie zastosowanie się do tej decyzji grozi odpowiedzialnością karno-administracyjną. Patrząc na zmieniający się klimat takie decyzję mogą być coraz częściej podejmowane. Zaopatrując się w zbiornik na deszczówkę do rynny, jesteśmy całkowicie niezależni od takich decyzji. Kolejną zaletą są oszczędności na zużyciu wody, której ceny rosną w zaskakującym tempie. Polskim rekordzistą cenowy jest województwo dolnośląskie, w którym w 2019 cena za 1m3 wody wyniosła 14,41 zł. Wydaj się to niezbyt dużo ale należy pamiętać, że średnia cena za tę samą pojemność wody 15 lat temu wynosiła 0,27 zł! Patrząc procentowo cena wody wzrosły o ponad 5000%. Zdając sobie sprawę z tych kosztów, inwestycja w zbiornik na deszczówkę do rynny nie wydaje się już być taka droga. Warto wspomnieć również o zaletach stosowania deszczówki w kontekście wzrostu roślin i warzyw. Woda wodociągowa zawiera szkodliwe pierwiastki, takie jak chlor, czy fluor, które nie są zbyt przyjazne dla roślin żyjących w naszym ogrodzie. Deszczówka za to sprzyja wzrostowi zieleni, dzięki kwaśnemu odczynowi – w skali Ph wynosi on około 6.
Podsumowując, pojemnik na wodę deszczową podłączany do rynny może być dosyć dużą inwestycją finansową jednak należy pamiętać o jego 3 ogromnych zaletach: