Zbiornik na deszczówkę podziemny – od czego zacząć
Podziemny zbiornik na deszczówkę to dosyć duża inwestycja finansowa oraz organizacyjna. Na początku rodzi się wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Czasami nie wiemy nawet o co pytać i od czego zacząć. Jakie pytania zadawać specjalistom? Chcielibyśmy dowiedzieć się od czego zacząć. Właśnie dla takich osób został stworzony poniższy szybki poradnik o podziemnym zbiorniku na deszczówkę.
Jaką pojemność powinien mieć zbiornik podziemny na deszczówkę?
Średnie opady deszczu
Polski klimat jest dość przewidywalny ale ciężko jest dokładnie określić kiedy nastąpi wielka ulewa, a kiedy będziemy mieli suszę przez kilka tygodni. Klimat w naszym kraju cechuje strefowość i dlatego pierwszym krokiem, by wybrać podziemny zbiornik na deszczówkę jest sprawdzenie średniej rocznej sumy opadów. W całym naszym kraju wynosi ona około 600mm, jednak nie jest to dobry wyznacznik, ponieważ, np. w Tatrach opady te sięgają 1700mm. Weźmy sobie na przykład region Poznania, w którym średnie opady to 520mm.
Powierzchnia dachu
Zbiornik na deszczówkę podziemny wybieramy głównie pod powierzchnię naszego dachu, ponieważ to z niego rynnami woda deszczowa spływa prosto do zbiornika. Czym większa powierzchnia dachu tym większy zbiornik na deszczówkę należy wybrać. Weźmy sobie na przykład dach o powierzchni 200m2. Licząc, że w Poznaniu średnie opady to 520mm, rocznie do naszego zbiornika maksymalnie wpłynie 10400l deszczówki. Firma Waterspec posiada takie produkty, jednak nie polecamy kupować zbiornika o tak dużej pojemności, ponieważ jest to maksymalna liczba wody jaka do niego wpłynie w czasie roku. Zebrana deszczówka jest wykorzystywana na bieżąco, np. do podlewania. Dlatego zbiornik na deszczówkę nigdy nie jest pełen. W czasie jednorazowego podlewania zużywa się około 500-600l deszczówki. W takim wypadku zbiornik na deszczówkę 5000l powinien ze spokojem wystarczyć, by zapewnić roślinom wodę w czasie suszy.

Zagospodarowanie wody deszczowej w ogrodzie - co jeszcze potrzebujemy?
Podziemny zbiornik na deszczówkę pozwoli nam na zbieranie wody deszczowej, lecz w jaki sposób możemy ją wykorzystać? Z jakich akcesoriów musimy skorzystać? W jaki sposób zamontować wszystkie komponenty? Poniżej przedstawimy zastosowanie podstawowych akcesoriów do zbiornika podziemnego.
Filtr koszowy
Woda spływająca rynnami do naszego zbiornika najczęściej jest zanieczyszczona i zawiera bardzo dużo pyłków, liści i innych cząstek znajdujących się na dachu. Warto pomyśleć o filtrowaniu deszczówki, dzięki czemu zbiornik na deszczówkę podziemny nie będzie zabrudzony i nie będą się w nim odkładały niepotrzebne cząstki organiczne. Filtr koszowy montuje się w zbiorniku przy rurze spadowej, tuż pod pokrywą. Istnieją trzy typy filtrów: bez wcięcia i z wcięciem i filtr Maxi do dużej ilości deszczówki. Różnią się one między sobą sposobem montażu rury spustowej i przepustowością.
Pokrywa do zbiornika podziemnego
Rura wznosząca
Podziemny zbiornik na wodę deszczową budowa i kształty
Zbiorniki podziemne na deszczówkę wykonywane są przeważnie z polietylenu, żywic poliestrowych, polipropylenu, żelbetu lub stali. Ich głównym zadaniem jest zbieranie deszczówki ale wykorzystuje się je również jako magazyny wody pożarowej, albo zbiorniki na szamba. Podziemne zbiorniki na deszczówką mają różne kształty: walców, cylindrów lub prostopadłościanów ułożonych pionowo lub poziomo. By dobrze dobrać podziemne zbiorniki na deszczówkę polecamy kontakt z naszą firmą w celu zapoznania się ze szczegółami danej inwestycji. Podziemne zbiorniki na deszczówkę skonstruowane są tak, że możemy je instalować pod ruch pieszy oraz samochodowy.
W przeciwieństwie do zbiorników naziemnych występują w znacznie większych pojemnościach – od 1500l do 50 000l. Możemy również łączyć zbiorniki, aby zyskać większą objętość magazynowanej z rynien wody lub zamówić specjalne produkty dostosowane do powierzchni spływów powyżej 10 000l.
Zbiorniki produkowane są bez szwów oraz połączeń co daje im pełną szczelność. Wykonywane dwiema metodami: rozdmuchu oraz odlewu środkowego. W pierwszej metodzie otrzymywany produkt posiada cienkie ścianki, dzięki czemu zbiornik jest lekki i łatwy w montażu. Takie zbiorniki stosuję się zazwyczaj do zbierania wody deszczowej w gospodarstwach domowych. Druga metoda zapewnia większą wytrzymałość co umożliwia stosowanie takich zbiorników pod obciążenie pojazdów kołowych oraz ich montażu na znacznych głębokościach.
Gotowe zestawy ze zbiornikami podziemnymi na deszczówkę
Chcąc rozpocząć zbieranie wody deszczowej w zbiorniku podziemnym potrzebujemy nie tylko pojemnika ale także kilka niezbędnych akcesoriów. Nie wszystkie komponenty opisane wyżej są nam niezbędne. Według nas absolutnym minimum, które potrzebujemy by stworzyć swój własny system zagospodarowania deszczówki potrzebujemy:
- zbiornika o wybranym kształcie i pojemności
- małą rurę wznoszącą
- pokrywę do zbiornika
- pompę do wykorzystania zebranej wody w zbiorniku
- filtr koszowy, który pozwoli na zgrubne odfiltrowanie deszczówki z zanieczyszczeń
Wybrane przez nas komponenty pozwolą ze spokojem na zebranie i wykorzystanie wody deszczowej. W zestawie jak zawsze jest taniej więc warto kupować gotowe komplety. Ceny takich zestawów zaczynają się od 3500 zł. Jest to dość znaczący wydatek jednak zgromadzona woda pozwoli nam zmniejszyć rachunki na wodę nawet o 50%! W okresie letnim najwięcej płacimy właśnie za podlewanie i to ten koszt jesteśmy w stanie zmniejszyć do zera. Napisaliśmy również artykuł, w którym rozpisaliśmy dokładnie ile przykładowa 4 – osobowa rodzina wydaje pieniędzy na wodę i jaką część jesteśmy w stanie zaoszczędzić korzystając z deszczówki.
Chętnie porozmawiamy o każdym projekcie i doradzimy bezpłatnie w wyborze zbiornika. Najłatwiej jest do nas zadzwonić 727 919 221 / 665 950 928 lub napisać maila: info@waterspec.pl