Zbiornik do magazynowania wody

Jak zmniejszyć o 50% rachunki za wodę wykorzystując zbiornik do magazynowania wody?

Poznaj gotowe rozwiązania inwestycyjne związane ze zbieraniem deszczówki!

Artykuł ten powstał jako podsumowanie całej naszej wiedzy i doświadczenia związanego z oszczędzaniem na zużyciu wody. Przedstawiamy wszystkie zebrane przez nas informacje dotyczące: zużywania wody w gospodarstwach domowych, cen wody w różnych miejscach w Polsce oraz prawa wodnego, na które warto zwrócić uwagę. Chcielibyśmy również poruszyć temat problemu z dostępnością do wody, który zaczyna pojawiać się coraz częściej w okresach letnich. Zacznijmy od krótkiego spisu treści, który pozwoli wybrać najbardziej interesującą tematykę.

 1. Dlaczego warto gromadzić deszczówkę?
 2. Ile możemy zaoszczędzić na wodzie deszczowej?
 3. Gotowe rozwiązania związane ze zbieraniem deszczówki.
zbiornik na deszczówkę 5000l zestaw z pompą, pokrywą, rurą wznoszącą i filtrem
Gotowy zestaw do zbierania deszczówki
Zbiornik na deszczówkę Ecoline 5500L
Zbiornik na deszczówkę Ecoline
Zbiornika na deszczówkę Blueline II 10000L czarny
Zbiornik na deszczówkę 10000l

Dlaczego warto gromadzić deszczówkę w zbiornikach?

Codziennie każda osoba w Polsce zużywa przeciętnie aż 150l wody. Wykorzystujemy ją na mycie, pranie, zmywanie, spłukiwanie toalet czy konsumpcję. Są to duże ilości, a mówimy tutaj tylko o wykorzystaniu domowym wody. Osobnym tematem jest podlewanie ogrodów, na które powinno się używać średnio 1,5m³ wody na 100m² powierzchni. Są to ogromne ilości wody, a sami wiemy, że w okresie upałów trawę i roślinność w naszych ogrodach trzeba podlewać co najmniej raz na dwa dni. Zdając sobie sprawę, ile wody wykorzystujemy na co dzień warto zadać sobie pytanie…

Czy istnieją darmowe źródła czerpania wody? 

My odpowiedzieliśmy TAK, już 5 lat temu, kupując nasz pierwszy zbiornik do magazynowania wody. Jednak każdy musi podjąć tę decyzję świadomie i dowiedzieć się wszystkiego o takich zbiornikach. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problem dostępności i marnowania wody, za którą płacimy często niemałe pieniądze. Warto zwrócić uwagę, że istnieją rozwiązania, które mogą dostarczyć nam „darmową wodę”. Najpierw jednak wymieńmy podstawowe zalety zbierania wody deszczowej:

 • oszczędzamy na rachunkach za wodę
 • zbieramy wodę przyjazną dla roślin (więcej szczegółów później)
 • jesteśmy zwolnieni z podatku za odprowadzanie deszczówki
 • nie dotyczy nas zakaz podlewania w okresie letnim – nas też to zdziwiło ale coraz więcej gmin w upalne lata zabrania podlewania ogrodów wodą wodociągową
 • posiadamy własne źródło wody, niezależne od nikogo poza nami
Zbiornik do magazynowania wody podziemny zestaw
Przykładowy podziemny zbiornik do magazynowania wody

Oszczędność na rachunkach

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego ceny wody tak szybko rosną. 15 lat temu średnia cena wody za 1m³ wynosiła 0,27 zł, a obecnie za taką samą ilość wody płacimy w województwie dolnośląskim aż 14,41 zł! Wiadomym jest, że ceny idą w górę, jednak w przypadku wody różnica jest znacząca. Rachunki za nią stają się istotnym elementem naszego budżetu domowego. Staramy się znaleźć oszczędności w innych aspektach, ponieważ tego typu opłaty są konieczne, a w przypadku płatności za wodę nie widzimy innej alternatywny. Duże firmy zajmujące się dostawą wody wodociągowej do naszych domów wykorzystują fakt, iż woda to dobro podstawowe, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania i podnoszą jej ceny z roku na rok.  

Przedstawmy miesięczny kosztorys wydatków na wodę. Szacunek dotyczy przeciętnej czteroosobowej rodziny, mieszkającej w domu jednorodzinnym, z ogródkiem o powierzchni 400 m². Te wyliczenia mogą pomóc w oszacowaniu własnych wydatków przeznaczonych na wodę. 

Na co?
Ile litrów dziennie za 4 osoby?
Ile razy w miesiącu?Zimna/ciepła/pitna
Cena za litr
Suma
Kąpiel24030ciepła0,02 zł144 zł
Pranie5020ciepła0,02 zł20 zł
Zmywanie5030ciepła0,02 zł30 zł
Mycie zębów i rąk4030ciepła0,02 zł24 zł
Toaleta12030zimna0,01 zł36 zł
Podlewanie40008zimna0,01 zł320 zł
Suma574 zł
Suma za używanie wody w domu w czasie jednego miesiąca
254 zł
Miesięczna kwota przeznaczana na podlewanie (w okresie 7 miesięcy kwiecień - październik)320 zł
Powyższe obliczenia dotyczą siedmiomiesięcznego okresu – od kwietnia do października, gdyż wtedy woda jest najbardziej wykorzystywana w ogrodzie. Wnioskiem, który nasuwa się z danych powyższej tabeli, jest fakt, iż głównym kosztem związanym z wodą jest PODLEWANIE. Opłaty szacuje się w okresie siedmiomiesięcznym na poziomie 2240zł (7 miesięcy po 320zł). Obecne rozwiązania pozwalają nam wyeliminować tego typu wydatki wykorzystując wodę deszczową, zamiast wodociągowej. Zbiorniki na deszczówkę są dostępną oraz przystępną cenowo inwestycją. Zwrot z niej nastąpi w przeciągu 5-7 lat. Ponadto korzystając z tego typu innowacji, zyskamy szereg innych zalet związanych z podlewaniem ogrodu deszczówką, o których przeczytamy w dalszej części artykułu. Uzbierana woda deszczowa może mieć również zastosowanie w innych przestrzeniach życia codziennego. Możliwe jest jej wykorzystanie np. w toalecie. Połączenie kilku unowocześnień zwiększa szansę na oszczędności za wodę nawet do 70%.

Zbieramy wodę przyjazną dla roślin

Woda deszczowa bardzo korzystnie wpływa na rozwój roślin w ogrodzie, nie zawiera szkodliwych pierwiastków takich jak chlor czy fluor, które znajdują się w wodzie wodociągowej. Dodatkowo deszczówka posiada kwaśny odczyn (w skali pH około 6), który pozytywnie wpływa na szybki rozrost roślin w naszym ogrodzie. Dla przykładu możemy podać tutaj nasze borówki, do których doprowadziliśmy wodę deszczową ze zbiornika do magazynowania wody. Zastosowaliśmy w tym przypadku skrzynki rozsączające wodę, które zostały wkopane pod korzenie krzewów z borówkami, a do skrzynek doprowadziliśmy wodę deszczową ze zbiornika. Efekt był niesamowity! Już w pierwszym roku zebraliśmy 2 razy więcej borówek niż w poprzednich latach.  
Miska borówek, wyrośniętych na wodzie deszczowej
Borówki z ogrodu podlewanego deszczówką

Kolejną zaletą wody deszczowej jest jej miękkość. Kranówka posiada sporo węglanu wapnia, nazywanego przez nas często kamieniem, który również nie wpływa pozytywnie na rośliny. Ponadto może zostawiać na nich biały osad.

Podsumowując, woda deszczowa:

 • nie zawiera szkodliwego chloru i fluoru,
 • ma kwaśny odczyt, który wpływa pozytywnie na rozwój roślin,
 • jest cieplejsza od wody wodociągowej, co również jest wskazane zieleni,
 • jest miękka, nie zawiera węglanu wapnia,
 • nie pozostawia białych osadów na roślinach.

Zakaz podlewania w okresie letnim

W związku z narastającym deficytem zasobów wody, coraz większa liczba gmin wprowadza zakaz podlewania w okresie letnim, pod rygorem odpowiedzialności karno-administracyjnej. Dotyczy on nawadniania ogródków przydomowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów wodą wodociągową. Za przykład możemy podać Gminę Górno, gdzie 1 czerwca 2018 r. na podstawie art. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz. U. z 2015, poz. 139 ze zm.) wprowadzono taki zakaz.

W obliczu wysokich temperatur oraz ryzyka braku wody, gminy mają prawo do wprowadzenia tego typu zakazów, zmuszone ciężką sytuacją wodno-kanalizacyjną w danym obszarze. Taka sytuacja może spowodować, że będziemy musieli usamodzielnić  się od dostawy wody.

Zwolnienie z podatku od deszczu

Mieszkańcy wszystkich gmin zostali obciążeni od 1 stycznia 2018 r. koniecznością płacenia podatku od deszczu. Jest on naliczany i pobierany od właścicieli, których budynki zabudowują (zabudowa w formie: asfaltu, betonu lub nieprzepuszczalnej kostki) przynajmniej 70% działki, a ich powierzchnia przekracza 3500 m2. Przepis ten dotyczy nieruchomości nieobjętych systemem kanalizacyjnym. Wyłączeniu podlegają drogi publiczne i drogi kolejowe. Ile to kosztuje i ile można zaoszczędzić? W przypadku braku urządzeń do zbierania deszczówki zapłacimy 50 groszy za metr, natomiast jeśli posiadamy urzadzenia, które zbierają przynajmniej 30% wody opadowej, wówczas zapłacimy jedynie 5 groszy za metr. Znakomitym rozwiązaniem jest zakup podziemnego zbiornika na deszczówkę, którego pojemności wahają się od 1700 litrów nawet do 50 000 litrów, a wodę w nim zgromadzoną można ponownie wykorzystać do podlania trawnika, umycia samochodu, czy nawet spłukiwania wody w toalecie.

Własne źródło wody

Zakup zbiornika na deszczówkę, oprócz wcześniej omówionych korzyści finansowych, związanych z płaceniem mniejszych rachunków za wodę, czy też czerpaniem korzyści z przyjaznej dla roślin wody deszczowej, ma też szereg innych zalet. Stajemy się samodzielni, poprzez stały dostęp do wody, niezależnie od pogody, dostawców czy ustawodawców. Nadrzędnym celem naszej firmy, a co za tym idzie, misją Waterspec jest dostarczenie klientom stałego, własnego dostępu do wody. Nasza oferta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Zawiera ona zarówno zbiorniki dekoracyjne o pojemnościach od 100 do 500 litrów, jak i podziemne, które pozwalają zebrać dużą ilość wody, przydatną w późniejszym okresie do nawadniania ogrodu. Zróżnicowana oferta pozwala dobrać zbiornik na deszczówkę dostosowany do indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, by porozmawiać o wodzie lub zapytać jaki zbiornik do magazynowania wody dobrać do Twojego domu.

Zbiornik na deszczówkę Rainbowl 210L szary
Zbiornik dekoracyjny Rainbowl
Zbiornik na deszczówkę Burgund bok
Zbiornik dekoracyjny Burgund
Zbiornik na deszczówkę Arcado 230L granit białe tło
Zbiornik dekoracyjny Arcado
Kopiowanie tekstu jest zabronione