jaki filtr do wody pitnej, woda krystalicznie czysta po filtracji

Pisaliśmy już o aspektach ekonomicznych filtrów do wody, możecie o tym przeczytać w tym artykule. Teraz chcielibyśmy pomóc Wam w podjęciu decyzji, jaki filtr do wody pitnej wybrać, zapraszamy do lektury.

Jaki filtr do wody pitnej? Jaki kupić? Na co zwrócić uwagę?

Poniżej znajduje się kalkulator doboru filtra wody pitnej

Chcąc wybrać filtr do wody pitnej musimy zastanowić się co chcemy uzyskać stosując taki produkt. Wiadomo, że chcielibyśmy polepszyć jakość wody, jednak co to oznacza? Woda przechodząc przez filtry odwróconej osmozy może zostać poddana wielu stopniom filtracji i oczyszczania. W poniższym poradniku chcielibyśmy wyjaśnić na czym polegają poszczególne procesy filtracji. Filtr wody do instalacji domowej to złożony produkt i warto dowiedzieć się nieco więcej o jego budowie i funkcjonalności. Dodatkowo poniżej zawarliśmy przydatny KALKULATOR doboru filtra do wody pitnej, który pomoże w sprecyzowaniu wymagań dotyczących jakości przefiltrowanej wody. W ARTYKULE ZNAJDZIEMY:

Filtr wody do instalacji domowej

Najlepszym rozwiązaniem filtrowania wody w naszych domach jest odwrócona osmoza. Czym ona jest? Dlaczego jest tak wychwalana przez wszystkich?

Proces odwróconej osmozy wykorzystywany przez filtry do wody polega na oddzieleniu zanieczyszczeń i drobnych cząstek, znajdujących się w wodzie wodociągowej i otrzymaniu zdrowej, zdatnej do picia wody. Dzieje się to dzięki membranie półprzepuszczalnej, zawartej w każdym filtrze. Zatrzymuje ona 96-99% wszystkich zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, bakterii i wirusów. Proces rozpoczyna się od wtłoczenia wody wodociągowej pod ciśnieniem na powierzchnie membrany. Czyste cząstki wody przenikają przez mikroskopijne pory membrany. Cała reszta niechcianych zanieczyszczeń trafia do odpływu. Proces ten jest odwrotnością naturalnego procesu osmozy zachodzącego w przyrodzie i zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości 0,0001 mikrona.

PORADA: Wybierając filtr wody do instalacji domowej warto zwrócić uwagę na wydajność membrany i jej żywotność. Więcej o cechach filtrów znajdziemy poniżej.

Jakie cechy maja poszczególne filtry do wody pitnej? Jaki filtr do wody pod zlew najczęściej wybieramy?

Jaki filtr do wody pitnej - porównanie systemów firmy Supreme
Różnice w poszczególnych filtrach do wody pitnej

Cena filtra do wody pod zlew zaczyna się już od 430 zł, a kończy na 950 zł. Tak duża różnica wynika z różnego poziomu filtracji, wydajności oraz dodatkowych funkcjonalności, które spełnia dany filtr. Zastanawiając się nad wyborem takiego filtra musimy zadać sobie kilka pytań, które pomogą nam w jego wyborze. Poniżej wypisaliśmy pytania, które pomogą wybrać filtr wody do instalacji domowej.

Co chcemy usunąć z wody wodociągowej?
 • zanieczyszczenia mechaniczne
 • chlor, pestycydy, substancje organiczne, związki organiczne
 • metale ciężkie
 • żelazo
 • bakterie i wirusy
 • nitraty (azotany, azotyny)
 • usuwamy “kamień” (zmniejszamy jej twardość)
 Jaką ma mieć wydajność filtr?
 • 280l / 24h (75 GPD)
 • 378l / 24h (100 GPD)
Co jeszcze możemy zrobić z wodą?
 • poprawić jej smak i zapach
 • zmineralizować
 • zjonizować
 • podnieść jej PH do poziomu wody alkalicznej
 Jakiego typu filtr chcemy zastosować?
 • filtr do wody pod zlew
 • filtr wody do całej instalacji domowej
Filtr do wody pod zlew mineralizacja oczyszczonej wody

Pierwsze pytanie jest bardzo proste, ponieważ każdy filtr odwróconej osmozy firmy Supreme usuwa wszystkie wskazane zanieczyszczenia z wody wodociągowej. 

Przy drugim pytaniu musimy się zatrzymać na trochę dłużej. Wydajność filtra zależy od typu membrany zastosowanej w filtrze. Standardowo na runku istnieją dwa typu membran 75GPD i 100GPD. Jednostka GPD (z ang. “gallons per day”) oznacza wydajność membrany podanej w galonach. Przeliczając galony na bardziej przyjazną dla nas jednostkę litra, otrzymujemy dwie wydajności: 280l / dzień i 378l / dzień. Tutaj należy się zastanowić do czego chcemy używać przefiltrowanej wody. Jeżeli tylko do picia 280l ze spokojem wystarczy, jednak przefiltrowana woda może być używana do mycia naczyń, sprzętu AGD, czy gotowania. W takim wypadku należy zastanowić się nad większą wydajnością membrany filtra wody.

Oczyszczona woda może być dodatkowo wzbogacona w pierwiastki wapnia i magnezu, możemy poprawić jej smak i zapach, czy zmienić jej odczyn na zasadowy (neutralizuje to zakwaszenie naszego organizmu i likwiduje wolne rodniki). Filtry do wody do instalacji domowej mogą być wyposażone w różne wkłady, odpowiedzialne za poszczególne etapy wzbogacania wody. Każdy stopień filtracji odpowiedzialny jest za kolejne “ulepszenie” naszej wody. Poniżej opiszemy każdy stopień filtracji, by łatwiej zrozumieć różnicę pomiędzy poszczególnymi filtrami wody.

PORADA: Poniżej znajduje się kalkulator, który pomoże nam w wyborze i odpowiem nam na pytanie “jaki filtr do wody pitnej należy zastosować w naszym domu?”

Schemat i opis poszczególnych etapów filtracji w filtrze do wody pitnej - jaki filtr do wody pitnej?

Supreme R05 Premium - 5 stopniowy system odwróconej osmozy schemat połączenia
Schemat 5 stopniowego filtra do wody pitnej

W procesie odwróconej osmozy istnieje od 5 do 8 etapów oczyszczania wody. Podstawowe 5 wystarczy by woda z kranu stała się całkowicie zdatna do picia. Kolejne etapy wzbogacają wodę w minerały, jonizują ją czy podnoszą jej pH do poziomu wody alkalicznej. W poniższym rozdziale wytłumaczymy czym dokładnie charakteryzują się poszczególne systemy filtrów Supreme: RO5, RO6, RO7 i RO8. 

Każdy filtr odwróconej osmozy firmy Supreme (RO5, RO6, RO7 i RO8):
 • usuwa zanieczyszczenia mechaniczne
 • usuwa chlor, pestycydy, substancje organiczne, związki organiczne
 • usuwa metale ciężkie
 • usuwa żelazo
 • usuwa bakterie i wirusy
 • usuwa nitraty (azotany, azotyny)
 • usuwamy “kamień” (zmniejszamy jej twardość)
 • poprawia smak i zapach wody

Szósty etap filtracji – mineralizacja

Woda z kranu w podstawowej wersji filtru nie jest mineralizowana (RO5). Szósty etap filtracji w filtrach Supreme odpowiedzialny jest za mineralizację wody, dlatego każdy filtr powyżej RO5 wzbogaca wodę w pierwiastki wapnia i magnezu. Ich stężenie jest zbliżone do wartości, jakie występują w mineralnych wodach butelkowanych. Wkład odpowiedzialny za mineralizację to wkład liniowy (S-L-MIN).

Dodatkowo każdy system Supreme, który mineralizuje wodę posiada dwuobwodową wylewkę. Umożliwia ona pobór wody zmineralizowanej lub bezpośrednio po przejściu przez membranę osmotyczną (bez minerałów).

Wylewka jednobwodowa (RO5)
Wylewka jednobwodowa (RO5)
Wylewka dwuobwodowa (RO6, RO7, RO8)
Wylewka dwuobwodowa (RO6, RO7, RO8)

Siódmy etap filtracji – jonizacja

Woda wodociągowa oraz ta po przejściu przez filtr wody do instalacji domowej ma często odczyn kwaśny. Nie jest to korzystne dla naszego organizmu dlatego w siódmy etapie filtracji stosuje się wkłady regulujące pH. Wkład AIFIR200, który wykorzystują filtry do wody SUPREME powoduje zmianę odczynu wody na zasadowy. Tak przefiltrowana woda neutralizuje zakwaszenie w naszym organizmie i staję się utleniaczem usuwającym wolne rodniki. Wpływa to pozytywnie na zwiększenie naszej odporności na różne infekcję oraz poprawia metabolizm.

Ósmy etap filtracji – jonizacja BIOCERA

W tym etapie pH wody osiąga poziom wody alkalicznej. Obniżany jest również wskaźnik ORP – jest on wyznacznikiem przyjmowania i oddawania przez wodę elektronów. Żeby lepiej zrozumieć co dzieje się na tym etapie filtracji wytłumaczymy czym dokładnie jest ORP.

Czym niższy poziom ORP tym mniejsza skłonność wody do utleniania, a tym samym podatności do pojawiania się w niej wolnych rodników. Najlepiej jak woda ma jak najniższy poziom ORP. Ósmy etap filtracji osmotycznej pomaga zredukować poziom tego wskaźnika do wartości -200. Woda wodociągowa utrzymuje poziom ORP blisko wartości +100. Dodatnie ORP wpływa również na szybsze starzenie się naszego organizmu.

PORADA: Mineralizacja i jonizacja powodują, że jakoś przefiltrowanej wody jest lepsza niż wody butelkowanej!

Kalkulator wyboru filtra wody pitnej

Ilość stopni filtracji
Wydajność
Cechy filtra
All search results
Don`t copy text!