jaki filtr do wody zastosować w domu jednorodzinnym przegląd
Filtry do wody

Jaki filtr do wody zastosować w domu jednorodzinnym?

Woda kranowa może pozostawiać wiele do życzenia. Bywa, że jest twarda, a do tego znajdują się w niej różne dodatki, które nie tylko wysuszają skórę, ale również mogą wpływać niekorzystnie na czyjeś samopoczucie, czy nawet zdrowie. Nie trzeba jednak zamieniać wody z kranu na tę butelkowaną. Inną alternatywą są bowiem filtry do wody, które można zastosować w domu jednorodzinnym. Jaki filtr do wody najlepiej sprawdzi się w gospodarstwie domowym?

W ARTYKULE ZNAJDZIEMY:

Jaki filtr do wody na cały dom?

Filtr do wody ze studni

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem przy wyborze filtra jest źródło pochodzenia wody. Jeśli w domu jednorodzinnym podłącza się wodę ze studni głębinowej, trzeba liczyć się z tym, że przydałby się kompleksowy filtr do wody ze studni, który zawiera kilka etapów filtracji. Często w takiej wodzie znajdują się różne drobne zanieczyszczenia, które mogą się pojawić podczas doprowadzania wody do domu, jak kurz, czy pył. Ponadto, gdy przez dłuższy czas nie korzysta się ze studni, na dnie może tworzyć się osad, który pogarsza jakość wody i sprawia, że przybiera ona mętną postać. Pierwszym filtrem, który pozwala usunąć rdzę, piasek oraz muł jest filtr mechaniczny piankowy. Stosując zestaw filtrów mechanicznych można pozbyć się zanieczyszczeń o wielkości do 1 µm. Po usunięciu widocznego osadu filtr do wody ze studni powinien zawierać lampę UV, która zabija bakterie i drobnoustroje. O potrzebie zastosowania lampy decydują badania wody, które warto zrobić przy korzystaniu z wody z własnego ujęcia. Najczęściej tak oczyszczona woda trafia już do obiegu wody w naszym domu jednak by w pełni wykorzystać ją jako pitną należy zastosować miejscowy filtr odwróconej osmozy, który usunie wszystkie zanieczyszczenia do wielkości 0,0001 µm, wzbogaci wodę w minerały oraz poprawi jej smak. Tak oczyszczona oraz wzbogacona woda w pełni nadaje się do picia i jest znacznie lepsza od wody butelkowanej, wszystko oczywiście zależy od poziomy zanieczyszczenia wody dlatego filtr do wody ze studni dobiera się na podstawie badań ujęcia wody i doboru indywidualnego sprzętu pod daną inwestycję. Nasza firma może pomóc w doborze kompleksowego rozwiązania na podstawie przesłanych wyników.
Lampa UV VH200 Sterilight VIQUA do dezynfekcji wody
Lampa UV wykorzystywana do zabijania wirusów i bakterii występujących w wodzie ze studni
Przykładowe połączenie zmiękczacza wody do instalacji wraz z korpusem narurowym
Przykład montażu filtra mechanicznego - wykorzystywanego jako filtr wstępny na wejściu do domu

Filtr do wody z wodociągów

Gdy woda na cały dom pobierana jest z wodociągów sprawa jest trochę prostsza. Dostawca wody gwarantuje nam, że skład wody jest wolny od wirusów oraz bakterii. Można również wystąpić o badania wody, które każdy dostawca wody ma obowiązek cyklicznie robić. Jest to duży plus jednak jakość dostarczonej wody zależy również od jakości infrastruktury wodnej przez którą ona przechodzi. Nikt nie jest w stanie zagwarantować nam, że drobinki rdzy, czy piasku nie dostaną się do wody. Dlatego najlepiej zadbać by woda trafiająca już bezpośrednio do obiegu naszego domu została oczyszczona. Najlepiej zastosować wstępny filtr do wody na cały dom, który pozwoli oczyścić wodę z zanieczyszczeń mechanicznych. Filtry takie zazwyczaj montuje się przy wejściu wody do domu. Zazwyczaj jest to zestaw filtrów umieszczonych w specjalnych korpusach. Korpusy narurowe są uniwersalne i można do nich wkładać praktycznie każdy rodzaj wkładu filtrującego: mechaniczny, zmiękczający, poprawiający smak, czy nawet wkład odżelaziający. Jest to tylko wstępny obszar filtracji wody dlatego filtr do wody na cały dom (pozwalający zamienić wodę wodociągową na pitną) powinien zawierać również miejscowy filtr odwróconej osmozy, najczęściej montowany pod zlewem.
Korpus narurowy jako filtr wstępny wkładem sznurkowym S PS
Korpus narurowy z filtrem sznurkowym S-PS stosowany jako filtr wstępny na wejściu wody do domu
S PP5 BC Supreme wkład antybakteryjny 5 mikron
Wkłady mechaniczne do korpusu S-PP5
Filtr węglowy S BL Supreme do systemów odwróconej osmozy
Wkład węglowy do korpusu S-BL
Filtry odwróconej osmozy Supreme RO5 premium z wkładami na 2 lata
Filtr do wody pitnej Supreme RO5 Premium + zestaw wkładów
Filtry odwróconej osmozy Supreme RO6 premium z wkładami na 2 lata
Filtr do wody pitnej Supreme RO6 Premium + zestaw wkładów
Filtry odwróconej osmozy Supreme RO7 premium z wkładami na 2 lata
Filtr do wody pitnej Supreme RO7 Premium + zestaw wkładów
Filtry odwróconej osmozy Supreme RO8 premium z wkładami na 2 lata
Filtr do wody pitnej Supreme RO8 Premium + zestaw wkładów

Miejscowy filtr do wody pod zlewem - odwrócona osmoza

Najdokładniejsza filtracja, czyli filtr do wody pod zlewem - odwrócona osmoza

Najczęściej montowany filtr do wody pod zlew to system odwróconej osmozy. Jest to kompleksowe rozwiązanie oczyszczające wodę z zanieczyszczeń mechanicznych jak i wzbogacające ja w wartościowe minerały dla człowieka. System taki zawiera trochę więcej miejsca jednak nie jest on zauważalny. Filtr do wody montowany pod zlewem jest bardzo eleganckim rozwiązaniem, ponieważ jedynym jego widocznym elementem jest wylewka. Korzystanie z filtra jest również bardzo proste. Wylewka działa jak standardowy kran, otwieramy i możemy pobierać bardzo dobrej jakości wodę pitną. Wydajny filtr do wody pod zlew jest w stanie uzdatnić ponad 370l wody wodociągowej na dobę. Taki sposób filtracji jest korzystnym rozwiązaniem ale wymaga jednak montażu, dlatego nie każdy decyduje się na taki sposób filtracji.
Supreme R08 Premium ośmiostopniowy system odwróconej osmozy schemat połączenia
Filtr do wody pod zlew - schemat podłączenie systemu RO8

Najprostszy podręczny filtr do wody w domu jednorodzinnym

W sprzedaży znaleźć można wiele produktów pod hasłem „filtr do wody”. Jest to bardzo ogólne hasło, pod które może dotyczyć dzbanka do wody z wkładem filtrującym lub kompleksowego systemu uzdatniania wody pozwalającego oczyścić zabrudzoną wodę ze studni. Wiele osób nie chce inwestować w filtry, które wiążą się z ingerencją w już gotową instalację hydrauliczną. Najprostszy filtr do wody w domu jednorodzinnym to dzbanek do wody z wkładem filtrującym. Jest to najszybszy sposób, by mieć pod ręką przefiltrowaną wodę, niezawierającą żadnych zanieczyszczeń mechanicznych.

Dzbanek do wody wyposażony w wymienny filtr jest też najtańszym rozwiązaniem tego typu. Wymiana filtra jak i jego użytkowanie jest bardzo proste. Wymiana filtra przy codziennej eksploatacji następuje co około cztery tygodnie. Koszt wkłady zależny jest od tego czy kupujemy zamienniki, czy oryginalne wkłady filtrujące. Dzbanek jest prosty w obsłudze, więc każdy może z niego korzystać. Minusem jest z kolei ograniczona pojemność, zwykle nieprzekraczająca dwóch litrów.

Podręczny filtr do wody w domu jednorodzinnym dzbanek do wody
Najprostszy filtr do wody w domy jednorodzinnym - dzbanek na wodę z wkładem

Filtr do wody na kranie

Filtrowanie wody pitnej może być bardzo proste stosując filtr do wody montowany na kranie. Niektóre filtry do wody zajmują sporo miejsca, tak jak np. system odwróconej osmozy. Czasami montaż takiego filtra nie jest możliwy. Rozwiązaniem są filtry do wody na kranie, które nie zawierają praktycznie w ogóle przestrzeni. Są dwa podstawowe rodzaje filtrów do wody na kran. Pierwszy z nich zakłada się w miejscu, z którego wypływa woda. Drugi rodzaj montuje się tam, gdzie bateria łączy się z rurą hydrauliczną. Bardziej poręczne są zdecydowanie te pierwsze, niemniej nie każdy kształt kranu nadaje się do tego, by zamontować na jego końcu filtr do wody. Z tego też powodu, chcąc wybrać filtr na kran, można zdecydować się na ten drugi wariant.
Filtry odwróconej osmozy Supreme RO5 premium z wkładami na 2 lata
Filtr do wody pitnej Supreme RO5 Premium + zestaw wkładów
Filtry odwróconej osmozy Supreme RO6 premium z wkładami na 2 lata
Filtr do wody pitnej Supreme RO6 Premium + zestaw wkładów
Filtry odwróconej osmozy Supreme RO7 premium z wkładami na 2 lata
Filtr do wody pitnej Supreme RO7 Premium + zestaw wkładów
Filtry odwróconej osmozy Supreme RO8 premium z wkładami na 2 lata
Filtr do wody pitnej Supreme RO8 Premium + zestaw wkładów

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.