Filtry do wody pitnej supreme - 6 stopniowy system odwróconej osmozy

Czy filtry do wody pitnej pomogą nam oszczędzać pieniądze?

Dlaczego wybieramy filtry do wody pitnej?

Coraz częściej poszukujemy alternatywnego źródła czerpania wody pitnej. Chcemy być niezależni od częstego kupowania wody butelkowanej i być zadowoleni ze smaku i jakości wody, którą pijemy. Zadajemy sobie pytania, w jaki sposób możemy to zrobić i najczęściej szukając informacji natrafiamy na filtry do wody pitnej.  Nie wiemy czym są i czy faktycznie je potrzebujemy, ale ciekawi nas możliwość alternatywnego czerpania wody i dodatkowa oszczędność na kupowaniu wody w sklepie. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli nalać sobie do szklanki smaczną, przefiltrowaną wodę bezpośrednio z kranu w kuchni. Okaże się również, że możemy oszczędzić nasz czas na noszeniu ciężkich butelek wody ze sklepu, bo dobrej jakości wodę zapewnią nam filtry do wody pitnej. Pijąc przefiltrowaną wodę z kranu zadbamy też o nasze środowisko – nie będą nam już potrzebne plastikowe butelki! Czy ta alternatywa nie jest kusząca? Jest, ale trzeba się do tego wyboru dobrze przygotować i przemyśleć swoją decyzję. W tym artykule postaramy się pokazać na co warto zwrócić uwagę wybierając filtr wody do domu.

Podsumowując główne zalety filtrów:

 • tańsza alternatywa dla wody butelkowanej
 • dostępność wody pitnej w każdej chwili
 • przy poprawnym wyborze filtrów bardzo dobra jakość i smak wody
 • oszczędność czasu i energii na kupowaniu wody
 • ekologiczne życie – nie trzeba już więcej kupować plastikowych butelek
ro5_700x700
FILTR DO WODY PITNEJ SUPREME-RO5
Filtry do wody RO 5 Supreme
FILTR DO WODY PITNEJ SUPREME-RO5 PREMIUM
Filtry odwróconej osmozy na cały dom RO8 Premium
FILTR DO WODY PITNEJ SUPREME-RO8 PREMIUM

Pierwsze krok, gdy wybieramy filtr wody do domu

Na początku należy dowiedzieć się jakiej jakości jest nasza woda w kranie. Można to zrobić w Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub zlecić takie badania niezależnym akwizytorom, którzy powiedzą nam o wiele więcej o jakości naszej wody. Jest to trochę droższe rozwiązanie, ale pomoże to lepiej dobrać filtr wody do domu specjalnie pod Twoją wodę. Czasami wizyta akwizytora jest niezbędna by poprawnie ocenić jakość wody z jakiej korzystamy. Szczególnie warto pomyśleć o zatrudnieniu takiej osoby, gdy korzystamy z wody pobieranej ze studni. Może ona być często połączona z deszczówką lub zanieczyszczeniami znajdującymi się w glebie. Dużo symptomów słabej jakości wody możemy zauważyć również na kranach czy ceramice. Pojawiają się na nich ślady rdzy lub białe osady. W takich wypadkach można powiedzieć, że filtr wody do domu jest niezbędny, ponieważ korzystając z takiej wody możemy podrażnić sobie nawet skórę, a pijąc ją bezpośrednio z kranu, nabawić się kłopotów żołądkowych. Koszt takich badań waha się od 300 do 400 zł, ale przy instalacji filtrów wody do całego domu jest to kwota, którą warto wydać by zapewnić zdrową i dobrej jakości wodę.

Skutki braku używania filtru wody do domu
Skrajne skutki braku użycia filtra do wody pitnej

Przed czym ochronią nas filtry do wody pitnej?

Na pewno nieraz zastanawialiśmy się dlaczego woda z kranu ma taki dziwny posmak i nie jest tak samo smaczna jak ta ze sklepu. W głównej mierze dlatego, że zawiera chlor, który nie tylko psuje smak wody, ale wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Również podczas kąpieli nasza skóra może odczuć negatywne skutki chlorowanej wody. Filtry do wody pitnej sprzedawane są zazwyczaj w postaci zestawów kilku filtrów, z których każdy odpowiedzialny jest za rozkład innego negatywnego składnika wody wodociągowej. W przypadku chloru filtr węglowy usuwa 99% wolnego chloru i 85% chloropochodnych pestycydów. Doskonale radzi sobie również z substancjami organicznymi.

Kolejnym składnikiem wpływającym na jakość naszej wody jest węglan wapnia. Jego zawartość w wodzie odzwierciedla jej twardość. Mówiąc potocznym językiem węglan wapnia jest to “kamień”, który osadza się w czajnikach, pralkach, rurach, zmywarkach, kranach i wielu innych miejscach, z którymi nieprzefiltrowana woda ma styczność. Sam kamień nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie, ale nie wpływa za dobrze na sprzęt AGD, z którego korzystamy. W takim przypadku filtr wody do domu spowoduje zmiękczenie wody i usunięcie nadmiaru węglanu wapnia z wody. Twardość wody możemy sprawdzić zlecając specjalistyczne badania, ale osobiście polecamy tańszą metodę, czyli test specjalnym odczynnikiem lub patyczkami, które przybierają odpowiedni kolor w zależności od ilości zawartości węglanu wapnia w wodzie. Gdy filtr wody do domu spowoduje zmiękczenie wody, zauważymy również zmiany podczas kąpieli oraz mycia naczyń – spienienie się detergentów stanie się znacząco łatwiejsze. Odczujemy również ulgę finansową, jeżeli chodzi o zakup detergentów związanych z praniem. Miękka woda może zredukować koszty ich kupowania nawet o 50%, ponieważ łatwo przekazuje rozpuszczone substancje piorące z wody do ubrań. By pozbyć się węglanu wapnia z wody należy zastosować filtr zmiękczający wodę.

Test twardości wody SUPREME
Test twardości wody można wykonać specjalnym odczynnikiem

Filtry wody do domu - podział

Istnieje wiele rozwiązań i sposobów filtracji wody w domu. By dobrze podzielić je na kategorię należy wziąć pod uwagę funkcjonalność, miejsce oraz sposób montażu. Na początku przedstawimy i omówimy podział filtrów ze względu na ich funkcjonalność.

Podział filtrów wody do domu ze względu na ich funkcjonalność:

 • odwróconej osmozy
 • zmiękczające wodę
 • węglowe

Na czym polega odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza to proces, w którym zachodzi przede wszystkim zjawisko osmozy naturalnej. Trochę mało jasne, ale już wyjaśniamy. Zjawisko to polega na przenikaniu cieczy przez półprzepuszczalną membranę pod wpływem wystąpienia różnicy w stężeniach pomiędzy jedną, a drugą stroną danej cieczy. Dzięki temu zjawisku woda po przefiltrowaniu jest krystalicznie czysta. Pozbawiona jest również minerałów, jednak po przejściu procesu odwróconej osmozy woda ta jest mineralizowana. W filtrach tych przeprowadzana jest również wstępna filtracja mechaniczna i węglowa. Wynika z tego, że potocznie zwany “filtr odwróconej osmozy” ma więcej zadań niż tylko wykorzystanie zjawiska osmozy naturalnej. Taki filtr wody do domu jest jednym z najbardziej skutecznych i kompleksowych rozwiązań na rynku, ze względu na tak dużą ilość procesów w nim występujących.

Filtr do zmiękczania wody

Gdy zależy nam by woda, którą używamy zmniejszyła swoją twardość należy zastosować filtr do zmiękczania wody. Twarda wody może przysporzyć nam dużo problemów ze sprzętem AGD. Co roku średnio wydajemy około 1400 zł na naprawy związane z pralkami, bateriami w prysznicach, kotłami grzewczymi, czajnikami, czy innym sprzętem mającym kontakt z wodą. Twarda woda zawiera jony magnezu i wapnia, które podczas prania przyczepiają się do naszych ubrań i powodują między innymi:

 • zesztywnienie ubrań
 • naniesienie białego nalotu na materiał
 • osłabienie i rozciąganie pranych ubrań
 • materiały stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku
Filtr do zmiękczania wody pomocny w praniu
Filtr do zmiękczania wody znacząco usprawnia jakość prania
ro5_700x700
FILTR DO WODY PITNEJ SUPREME-RO5
Filtry do wody RO 5 Supreme
FILTR DO WODY PITNEJ SUPREME-RO5 PREMIUM
Filtry odwróconej osmozy na cały dom RO8 Premium
FILTR DO WODY PITNEJ SUPREME-RO8 PREMIUM
Kopiowanie tekstu jest zabronione