Zbiorniki betonowe na deszczówkę - porównanie ze zbiornikiem polietylenowym

Czy zbiorniki betonowe na deszczówkę są faktycznie tak wytrzymałe? Jaki wybrać, betonowy czy plastikowy?

Czy faktycznie zbiorniki betonowe na deszczówkę spełniają swoje zadanie?

Często klienci zadają nam bardzo trafne pytanie: „Dlaczego mamy kupować pojemnik na wodę deszczową z tworzywa, który jest kilkukrotnie razy droższy niż zbiornik betonowy?” Jest to pytanie na które chętnie odpowiemy ale nie w jednym zdaniu bo jest o czym pisać. Zapraszamy do lektury poniższego artykuły, w którym znajdziemy odpowiedź na powyższe pytanie. 

Zestaw standard zbiornik na deszczókę Ecoline 5500L podziemny z akcesoriami
Gotowy zestaw do zbierania deszczówki
Zbiornik na deszczówkę Ecoline 5500L
Najtańszy plastikowy zbiornik na deszczówkę lub szambo Ecoline II
Zbiornika na deszczówkę Blueline II 10000L czarny
Zbiornik na deszczówkę 10000l

Na początku małe zestawienie wad i zalet obu typów zbiorników

 ZBIORNIK BETONOWYZBIORNIK POLIETYLENOWY
GWARANCJA 3-5 lat 10-35 lat
TRWAŁOŚĆ 10-15 latOkoło 400 lat
REAKCJA Z WODĄ
TAKNIE
PRZEPUSZCZALNOŚĆ TAKNIE
WAGA 7000 KG (10m³)340 KG (10m³)
CENA 5000 (10m³)tylko w naszym sklepie 8800 (10m³)
TRANSPORT trudny i drogiłatwy i tani

Zbiornik betonowy budowa

Zbiorniki betonowe produkowane są materiału o różnej klasie trwałości i szczelności. W większości przypadków do jego budowy wykorzystuję się klasę betonu B-20 oraz metalowe pręty wzmacniające konstrukcję. Nie jest to materiał odporny na niskie temperatury. Wyższe klasy betonu, np. B-30 są dużo droższe i rzadko stosowane przez producentów, chcących zmniejszyć koszt produkcji zbiornika. Dodatkowo oszczędzają oni również na chemikaliach, które powinny zostać dodane do betonu w celu zapewnienia szczelności pojemnika. Na zewnątrz zbiornika, w celach izolacyjnych stosowany jest IZOLBET. Chroni on przez jakiś czas naszą inwestycję ale nie nikt nie da nam 100% gwarancji, że materiał ten wytrzyma pod ziemią długie lata użytkowania. O takich błędach konstrukcyjnych i szczegółach, dowiadujemy się dopiero po upływie krótkiej gwarancji zbiornika. Mamy wtedy duży problem z przeciekającym zbiornikiem podziemnym. Naprawa lub wymiana takiego zbiornika może nas kosztować nie małe pieniądze.

Zbiorniki betonowe na deszczówkę

Najczęściej zbiorniki betonowe wykorzystywane są jako szamba ale coraz częściej stosowane są również jako zbiorniki betonowe na deszczówkę. Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, że zgromadzona woda po jakimś czasie dotrze do metalowych prętów znajdujących się w betonowej ściance pojemnika. Metal wchodzi w reakcję z wodą, a najtrwalszy nawet beton z czasem zaczyna się kruszyć. W ten sposób woda lub ścieki znajdujące się w zbiornikach betonowych zaczynają wydostawać się do gruntu. Zdarza się również odwrotna sytuacja. Wody gruntowe i opadowe zaczynają napełniać zbiornik betonowy na wodę deszczową lub szambo. W konsekwencji częstotliwość wywozu ścieków wzrasta kilkukrotnie, a my nie wiemy jaka jest tego przyczyna. Diagnostyka takiego problemu nie jest prosta ponieważ zbiornik znajduje się pod ziemią i nie ma do niego dostępu.

Zestaw ogrodowy zbiornik na deszczówkę Ecoline z akcesoriami
System zagospodarowania deszczówki w zbiorniku polietylenowym

Jest inne rozwiązanie – plastikowe pojemniki na wodę deszczową lub szambo

Zbiorniki tworzywowe (polietylenowe) nie mają takich problemów jak wspomniane wyżej zbiorniki betonowe, ponieważ żywotność wspomnianego materiału wynosi nawet 400 lat! Nie ma tutaj mowy o żadnej nieszczelności. Pomyślmy o plastikowych butelkach, które sprawiają naszemu środowisku tak dużo problemów. Potrzebują one bardzo długiego czasu rozkładu. Tutaj ta cecha polietylenu jest nam jak najbardziej na rękę, ponieważ zależy nam by nasz zbiornik na deszczówkę wytrzymał długie lata użytkowania. Można więc śmiało powiedzieć, że zbiorniki przeżyją nas, nasze dzieci, a być może nawet wnuki. Konstrukcja pojemnik na wodę deszczową i plastikowych szamb jest BARDZO WYTRZYMAŁA. Wykonywane są one metodą formatowania rotacyjnego, która pozwala na otrzymanie gotowego produktu bez zbędnych spawów i łączeń. Taka konstrukcja gwarantuje 100% szczelność zbiorników, dlatego producenci takich rozwiązań dają na swoje produkty często 35 lat gwarancji! Plastikowe zbiorniki na deszczówkę są tak projektowane by wytrzymywały ciężkie warunki glebowe. Dodatkowo jest to bardzo lekka konstrukcja! Porównując zbiornik polietylenowy do betonowego widzimy ogromną różnice. Przykładowo zbiornik z tworzywa o pojemności 10 000l waży zaledwie 340kg. Jego betonowy odpowiednik aż 7000kg!

Zbiornik podziemny Neo zdjęcie z realizacji Waterspec
Podziemny zbiornik polietylenowy Neo - zdjęcie z realizacji

Plastikowe pojemniki na wodę deszczową - co zyskujemy?

Inwestując w zbiornik polietylenowy pozbywamy się wielu problemów i co najważniejsze śpimy spokojnie z gwarancją, że zakupiony produkt nie zacznie się psuć i przeciekać. Ważna jest też świadomość tego, że korzystając z plastikowego szamba mamy pewność, że nie zanieczyszczamy środowiska i gruntu, tak jak może się to zdarzyć w przypadku nieszczelności szamba betonowego. Wszystko zostaje w zbiornikach i dostajemy na to gwarancję aż do 35 lat.  Plastikowe podziemne pojemniki można wykorzystać do zbierania szamba, wody deszczowej, przetrzymywania chemikaliów, nawozów, wody pitnej oraz cieczy spożywczych. Świadomość wszechstronności i gwarancji na te produkty sprawiają, że coraz częściej ludzie wybierają właśnie takie rozwiązania. 

Zbierając wszystkie informacje, wiemy już dlaczego, jak to zostało przedstawione w tabelce na początku artykułu, producenci zbiorników betonowych mogą udzielić nam maksymalnie 2-3 lata gwarancji! Sami doskonale wiedzą, że dłuższa gwarancja będzie ryzykownym posunięciem. Producenci naszych zbiorników na deszczówkę oraz zbiorników na ścieki nie obawiają się 35 letniej gwarancji.  Mają świadomość trwałości i długowieczności ich produktów. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest początkowy koszt takiego zbiornika. Nie jest on dużo wyższy ale to właśnie cena jest przekonuje klientów do zakupu zbiornika betonowego. Warto jednak przemyśleć wszystkie wady i zalety obu rozwiązań i zastanowić się nad przyszłością swojej inwestycji. 

Podsumowanie zalet zbiorników polietylenowych:

  • mała waga, nawet 20 razy lżejsze od zbiornika betonowego
  • gwarancja do 10-35 lat
  • wodoodporne, nie reagują z wodą i innymi cieczami
  • można w nich przetrzymywać substancję chemiczne, nawozy, ciecze spożywcze, szamba, wodę pitną czy ciecze spożywcze (mleko, soki, wina) w zbiornikach z certyfikatem PZH (Państwowego Zakładu Higieny). Pełna lista substancji dostępna jest tutaj
  • trwałość 400 lat
  • niski koszt transportu
  • prosty i szybki montaż
  • całkowicie nieprzepuszczalne

Zbiorniki ozdobne z wysokiej jakości polietylenu

Zbiornik na deszczówkę Rainbowl 210L szary
Zbiornik dekoracyjny Rainbowl
Zbiornik na deszczówkę Burgund bok
Zbiornik dekoracyjny Burgund
Zbiornik na deszczówkę Arcado 230L granit białe tło
Zbiornik dekoracyjny Arcado
Kopiowanie tekstu jest zabronione