Pisaliśmy już o zbiornikach dekoracyjnych i zbiornikach naziemnych. Do zbierania deszczówki oprócz zbiornika potrzebny jest jeszcze zbieracz wody deszczowej. Poniższy artykuł przybliży nam jego budowę i funkcjonalność.
Zbieracz wody deszczowej – krótka definicja i podstawowe funkcje
Na początku warto dowiedzieć się czym dokładnie jest zbieracz wody deszczowej i jakie pełni funkcje. Jest to modułowe urządzenie montowane na rynnę, służące do pobrania i przefiltrowania wody deszczowej. Pobrana woda jest transportowana do zbiornika dekoracyjnego lub innego pojemnika na deszczówkę. Najczęściej do zbieracza montowane jest połączenie łączące zbiornik ze zbieraczem.
Woda deszczowa spływająca rynną zawiera dużo zanieczyszczeń mechanicznych takich jak gałęzie, liście, błoto, czy kamienie. Nie chcemy ich mieć w naszych zbiornikach na deszczówkę. Niektóre zbieracze deszczówki są w stanie przefiltrować wodę z dokładnością do 95%. Poniżej przedstawiamy ich zestawienie.
Dodatkowo zbieracz deszczówki pełni funkcję odpływu przelewowego. Gdy woda w zbiorniku osiągnie poziom otworu wlotowego, nadmiar deszczówki przeleje się do rynny. Bardzo ważne jest by umieścić zbieracz na odpowiedniej wysokości względem zbiornika. W poniższym akapicie napiszemy jak prawidłowo zamontować zbieracz deszczówki.
Zasada działania zbieracza deszczówki
Poniżej przedstawiony jest schemat działania najbardziej zaawansowanego zbieracza wody deszczowej z wyjmowanym filtrem i zaworem. Zasada działania innych zbieraczy jest taka sama. Istnieją małe różnice czyszczeniu filtra zbieracza oraz ustawiania go w pozycji otwartej i zamkniętej.
- Zanieczyszczona deszczówka kierowana jest na wkład z sitem.
- Woda wpada przez otwory sita. Zanieczyszczenia kierowane są na boki wkładu.
- Oczyszczona woda płynie z kanału z sitem do zbiornika na deszczówkę.
- Zbieracz można ustawić w dwóch pozycjach: otwartej i zamkniętej. Dodatkowo można wyciągnąć jego wkład filtrujący w celu oczyszczenia.
Jak zamontować zbieracz wody deszczowej?
Przedstawiona instrukcja dotyczy zbieracza wody deszczowej z sitem i zaworem. Montaż pozostałych zbieraczy deszczówki jest bardzo podobny. Szczegółowe instrukcje do każdego zbieracza można pobrać poniżej.
- Zaznaczamy na rynnie linię maksymalnego poziomu wody w zbiorniku. Od linii maksymalnego poziomu, przesuwając się w dół i w górę wyznaczamy kolejne dwie linie – tak jak jest to pokazane na rysunku (w zależności od rodzaju zbieracz wysokości te są inne – szczegóły w dokumentacji do każdego produktu).
Jakie są różnice w funkcjonalności i budowie w różnych zbieraczy deszczówki?
Ceny zbieraczy zaczynają się już od 86zł (zbieracz z filtrem), a mogą kosztować nawet 360 zł (zbieracz z filtrem siatkowym). Skąd bierze się taka różnica. Poniżej przedstawimy najważniejsze cechy popularnych zbieraczy deszczówki.
Czym mogą różnić się zbieracze deszczówki?
- wydajnością
- dokładnością
- przepustowością
- obecnością zaworu odcinającego dopływ deszczówki
- sposobem czyszczenia
Zbieracz deszczówki z filtrem bez zaworu jest prostszą wersją powyższego filtra. Jedyną różnicą jest brak zaworu w tym zbieraczu deszczówki. Przystosowany jest do dachów o powierzchni 50m2. Tak jak powyżej można go zamontować do rynny o średnicy od 68 – 100 mm lub do prostokątnych rur spustowych o wymiarach 60 x 60 mm. Zbieracz dostępny jest w dwóch kolorach brązowym i szarym.
Zestaw Easyfix Comfort jest bardzo prostym rozwiązaniem do zbierania deszczówki. W rurze spustowej wykonuje się niewielki otwór, do którego wprowadza się silikonową końcówkę. Otwór można wykonać wyrzynarką. Zbieracz nie filtruje deszczówki z zanieczyszczeń. Przystosowany jest do rynien o średnicy od 80 do 100 mm.
Tego wszystkiego jest tak dużo i tyle ciekawych rozwiązań, że tylko uświadamiam się w tym jak mało jeszcze wiem o systemach odprowadzania deszczówki, a od jakiegoś czasu mnie ten temat interesuje. Takie zbieracze to jest coś nad czym z pewnością będę musiała się poważnie zastanowić w najbliższej przyszłości. Naprawdę fantastyczna sprawa!
To rozgraniczenie na zbieracze budżetowe i te nieco lepsze ma przełożenie na budowę i skuteczność sita filtrującego? Ten w droższym zbieraczu będzie sobie realnie lepiej radził ze zbieraniem zanieczyszczeń. Budżet nieco mi nie pozwala na zakup drogiego zbieracza, a bardzo mi zależy na odpowiedniej filtracji. Wybierając tani zbieracz warto dołożyć do niego osadnik rynnowy, żeby filtracja była lepsza? Mam plan zainwestować na najbliższe wakacje w zbieracz deszczówki, żeby podlewać ogród zebraną wodą i jej czystość jest dla mnie priorytetem.
Dziękujemy za komentarz. Droższy zbieracz deszczówki z filtrem siatkowym posiada wkład filtrujący o średnicach oczek 0,7 x 1,7 mm wykonany ze stali nierdzewnej. W tańszych wersjach otwory przez które przepływa woda wykonane są z plastiku i są znacznie większe. Pozwala to jednak spokojnie na zatrzymanie liści, gałązek i większych zanieczyszczeń organicznych. Filtr osadnikowy montuje się w dolnej części rury spustowej dlatego przy zbiornikach naziemnych nam nie pomoże bo woda ze zbieracza wyłapywana jest na wysokości zbiornika. Chyba że chce Pan filtrować wodę, która wpada do podziemnego zbiornika na deszczówkę. W takim wypadku warto pomyśleć o podziemnym filtrze na deszczówkę, który zatrzyma znacznie więcej zanieczyszczeń zbiorczo ze wszystkich rur spustowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą -> https://waterspec.pl/kategoria-produktu/zbiorniki-na-deszczowke-i-wode/filtry-do-deszczowki/
Witam rozglaram się za filtrem do deszczowki i mój wybór padł na ten droższy. Aktualnie posiadam najdanszy zbieracz wkladany przez otwór w rynne i skuteczność jest naprswde słaba. Czy w tym droszczym zbieraczu faktycznie wiecej wody trafia do zbiornika bo na chwile obecną to wiecej przelatuje przez ten najtanszy zbieracz?
Dzień dobry, skuteczność wyłapywania deszczówki przez zbieracza z filtrem siatkowym wynosi około 85 – 95%. Zbieracz różni się swoją budową oraz sposobem montażu od tych najprostrzych wkładanych przez wykonany otwór w rurze spustowej. Dodatkowo wkład siatkowy znajdujący się w zbieraczu można łatwo wyjąć i przepłukać.