Zbieracz wody deszczowej różne typy i kolory

Pisaliśmy już o zbiornikach dekoracyjnych i zbiornikach naziemnych. Do zbierania deszczówki oprócz zbiornika potrzebny jest jeszcze zbieracz wody deszczowej. Poniższy artykuł przybliży nam jego budowę i funkcjonalność.

Zbieracz wody deszczowej – jaki wybrać? Jakie są różnice? Jak zamontować?

Zbieracz deszczówki z filtrem i zaworem w kolorze brązowym
Zbiornik na deszczówkę z podłączonym zbieraczem

Zbieracz wody deszczowej – krótka definicja i podstawowe funkcje

Na początku warto dowiedzieć się czym dokładnie jest zbieracz wody deszczowej i jakie pełni funkcje. Jest to modułowe urządzenie montowane na rynnę, służące do pobrania i przefiltrowania wody deszczowej. Pobrana woda jest transportowana do zbiornika dekoracyjnego lub innego pojemnika na deszczówkę. Najczęściej do zbieracza montowane jest połączenie łączące zbiornik ze zbieraczem.

Woda deszczowa spływająca rynną zawiera dużo zanieczyszczeń mechanicznych takich jak gałęzie, liście, błoto, czy kamienie. Nie chcemy ich mieć w naszych zbiornikach na deszczówkę. Niektóre zbieracze deszczówki są w stanie przefiltrować wodę z dokładnością do 95%. Poniżej przedstawiamy ich zestawienie.

Dodatkowo zbieracz deszczówki pełni funkcję odpływu przelewowego. Gdy woda w zbiorniku osiągnie poziom otworu wlotowego, nadmiar deszczówki przeleje się do rynny. Bardzo ważne jest by umieścić zbieracz na odpowiedniej wysokości względem zbiornika. W poniższym akapicie napiszemy jak prawidłowo zamontować zbieracz deszczówki.

filtr do wody zbliżenie białe tło
Zbieracz wody deszczowej z zaworem i sitem filtrującym szary
Zbieracz wody deszczowej w kolorze brązowym
Zbieracz wody deszczowej z zaworem i sitem filtrującym brązowy
Zbieracz wody deszczowej z filtrem i zaworem w kolorze szarym
Budżetowy zbieracz deszczówki z zaworem i filtrem

Zasada działania zbieracza deszczówki

Poniżej przedstawiony jest schemat działania najbardziej zaawansowanego zbieracza wody deszczowej z wyjmowanym filtrem i zaworem. Zasada działania innych zbieraczy jest taka sama. Istnieją małe różnice czyszczeniu filtra zbieracza oraz ustawiania go w pozycji otwartej i zamkniętej. 
  1.  Zanieczyszczona deszczówka kierowana jest na wkład z sitem.
  2. Woda wpada przez otwory sita. Zanieczyszczenia kierowane są na boki wkładu.
  3. Oczyszczona woda płynie z kanału z sitem do zbiornika na deszczówkę.
  4. Zbieracz można ustawić w dwóch pozycjach: otwartej i zamkniętej. Dodatkowo można wyciągnąć jego wkład filtrujący w celu oczyszczenia.
Zbieracz wody deszczowej zasada działania
Schemat działania zbieracza wody deszczowej

Jak zamontować zbieracz wody deszczowej?

Przedstawiona instrukcja dotyczy zbieracza wody deszczowej z sitem i zaworem. Montaż pozostałych zbieraczy deszczówki jest bardzo podobny. Szczegółowe instrukcje do każdego zbieracza można pobrać poniżej.

Zbieracz wody deszczowej montaż etap 1
Montaż zbieracza na deszczókę etap 1
  1. Zaznaczamy na rynnie linię maksymalnego poziomu wody w zbiorniku. Od linii maksymalnego poziomu, przesuwając się w dół i w górę wyznaczamy kolejne dwie linie – tak jak jest to pokazane na rysunku (w zależności od rodzaju zbieracz wysokości te są inne – szczegóły w dokumentacji do każdego produktu). 
Zbieracz wody deszczowej montaż etap 2
2. Wycinamy fragment rynny
Zbieracz wody deszczowej montaż etap 4
3. Odginamy lekko rynne i zakładamy zbieracz
Zbieracz wody deszczowej montaż etap 3
3. Wygładzamy krawędzie pilnikiem
Zbieracz wody deszczowej montaż etap 5
4. Dociskamy zbieracz do dolnej części rynny
Zbieracz wody deszczowej montaż etap 6
5.Łączymy zbieracz wody deszczowej ze zbiornikiem

Jakie są różnice w funkcjonalności i budowie w różnych zbieraczy deszczówki?

Ceny zbieraczy zaczynają się już od 86zł (zbieracz z filtrem), a mogą kosztować nawet 535 zł (filtr Rainus). Skąd bierze się taka różnica. Poniżej przedstawimy najważniejsze cechy popularnych zbieraczy deszczówki. 

Czym mogą różnić się zbieracze deszczówki?

  • wydajnością
  • dokładnością
  • przepustowością
  • obecnością zaworu odcinającego dopływ deszczówki
  • sposobem czyszczenia
filtr do wody zbliżenie białe tło
Zbieracz wody deszczowej z filtrem siatkowym budowa
Zbieracz wody deszczowej z filtrem siatkowym polączony do zbiornika

Zbieracz posiada bardzo dokładny filtr o oczkach 0.7 x 1,7mm. Przeznaczony jest do dachów o powierzchni około 70m2. Skuteczność filtracji deszczówki wynosi od 85 do 95%. Dużą zaletę tego zbieracza jest możliwość wyjęcia i oczyszczenia filtra bez demontażu całości. Wbudowany zawór pozwoli na odcięcie dopływu wody do zbiornika, np podczas zimy. Zbieracz przeznaczony jest do rur spustowych z zakresu od 68 – 110 mm i występuję w dwóch kolorach: brązowym i szarym.

Zbieracz wody deszczowej z filtrem i zaworem w kolorze szarym
Zbieracz wody deszczowej z filtrem i zaworem widok z góry
Zbieracz wody deszczowej z filtrem i zaworem połączony ze zbiornikiem

Zbieracz deszczówki przystosowany filtracji większych zanieczyszczeń, takich jak liście, gałęzie. Przygotowany jest do odprowadzania wody z dachów o powierzchni około 50m2. Zbieracz można zamontować do rynny o średnicy od 68 – 100 mm lub do prostokątnych rur spustowych o wymiarach 60 x 60 mm. Filtr posiada zawór, który pozwoli na odcięcie dopływu wody do zbiornika, np. zimą. Oczyszczanie filtra polega na zdjęciu go w całości z rury spustowej i oczyszczeniu wewnętrznej siatki filtrującej.

Zbieracz z filtrem bez zaworu brązowy
Zbieracz wody deszczowej z filtrem widok z góry
Zbieracz deszczówki z filtrem bez zaworu połączony do zbiornika na deszczówkę

Zbieracz deszczówki z filtrem bez zaworu jest prostrzą wersją powyższego filtru. Jedyną różnicą jest brak zaworu w tym zbieraczu deszczówki. Przystosowany jest do dachów o powierzchni 50m2. Tak jak powyżej można go zamontować do rynny o średnicy od 68 – 100 mm lub do prostokątnych rur spustowych o wymiarach 60 x 60 mm. Zbieracz dostępny jest w dwóch kolorach brązowym i szarym.

Zestaw Easy Fix Comfort komplet
Zestaw Easy Fix do zbiorników na deszczówkę szare tło
Zbieracz deszczówki Easyfix Comfort połączony do zbiornika dekoracyjnego

Zestaw Easyfix Comfort jest bardzo prostym rozwiązaniem do zbierania deszczówki. W rurze spustowej wykonuje się niewielki otwór, do którego wprowadza się silikonową końcówkę. Otwór można wykonać wyrzynarką. Zbieracz nie filtruje deszczówki z zanieczyszczeń. Przystosowany jest do rynien o średnicy od 80 do 100 mm.

 

All search results
Kopiowanie tekstu jest zabronione