Twarda woda może być uciążliwa dla wielu osób, zarówno w domu, jak i w różnych branżach przemysłowych. Twarda woda to nic innego jak woda o dużej zawartości minerałów. Jej stosowanie może prowadzić do powstawania osadów kamienia w kotłach, zmniejszać skuteczność detergentów i prowadzić do przedwczesnego zużycia sprzętu gospodarstwa domowego, takiego jak pralki i zmywarki. Problem z twardą wodą i konsekwencjami jej używania można łatwo rozwiązać, montując zmiękczacz do wody. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup zmiękczacza warto dowiedzieć się na co zwrócić uwagę, żeby dobrze dobrać zmiękczacz do naszych potrzeb. Jak wybrać zmiękczacz wody postaramy się odpowiedzieć w artykule.
Jak działa system zmiękczania wody?
Zasada działania zmiękczacza wody jest dość prosta i polega na wymianie jonowej. W zmiękczaczu znajduje się specjalne złoże, najczęściej w postaci małych kuleczek, które są nasycone jonami sodu, czyli po prostu soli. Kiedy twarda woda przepływa przez złoże, jony wapnia i magnezu są wychwytywane przez zmiękczacz, a w zamian uwalniane są jony sodu. Ten proces znany jest jako wymiana jonowa, który prowadzi do zmniejszenia twardości wody co za tym idzie ilości minerałów w wodzie.
Każdy kolejny litr zmiękczonej wody powoduje, że złoże w zmiękczaczu traci zdolność do wymiany jonowej, ponieważ w zachodzącym procesie jony sodu są wypłukiwane. Dlatego konieczne jest regularne regenerowanie złoża. Częstotliwość wymiany złoża zależy od wielu czynników, takich jak twardość wody, zużycie wody i wielkość zmiękczacza. Producent zazwyczaj podaje zalecenia dotyczące częstotliwości regeneracji złoża, które powinny być przestrzegane. Regeneracja złoża brzmi skomplikowanie, jednak najczęściej wymiana złoża jest bardzo prosta i polega na wsypaniu do zmiękczacza soli w tabletkach.
Przed wyborem zmiękczacza określ twardość wody i dowiedz się jakiej pojemności zmiękczacz wybrać
Przy wyborze zmiękczacza wody istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze, należy określić twardość wody. Można to zrobić poprzez skorzystanie z testu twardości wody, który dostępny jest w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub poprzez skontaktowanie się z dostawcą wody. Na podstawie twardości wody można określić odpowiednią pojemność zmiękczacza.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest przepływ wody. Zmiękczacz musi być w stanie sprostać zapotrzebowaniu na wodę w domu. Przed zakupem zmiękczacza należy więc sprawdzić wydajność wybranego modelu i porównać ja z potrzebami danego gospodarstwa. Przykładowo dla 4 osobowej rodziny odpowiedni będzie zmiękczacz wody o pojemności złoża 20l.
Koszty eksploatacyjne zmiękczacza
Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacyjne związane z zmiękczaczem wody. Należy uwzględnić koszty związane z regeneracją złoża. W przypadku źle dobranego zmiękczacza koszty te mogą być wyższe, ponieważ złoże będzie szybciej wypłukiwane. Dodatkowo, warto wybrać zmiękczacz, który jest energooszczędny i posiada mechanizm automatycznego sterowania, który pozwoli na optymalne wykorzystanie soli i wody.
Podsumowanie zalet zmiękczacza wody
Wybór odpowiedniego zmiękczacza wody jest kluczowy dla zapewnienia czystej i miękkiej wody w domu, która nie będzie przysparzała kłopotów ze sprzętem AGD i sprawi, że ciężki do usunięcia kamień nie będzie się osadzał np. na płytkach. Podczas wyboru zmiękczacza wody do domu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak: twardość wody, przepływ wody, zapotrzebowanie na wodę danego gospodarstwa domowego, koszty eksploatacyjne. Zainstalowanie zmiękczacza wody może przynieść wiele korzyści, takich jak ochrona sprzętu gospodarstwa domowego, oszczędność detergentów i poprawa jakości życia.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego urządzenia skontaktuj się z nami.
- telefon: 605 481 600 / 605 482 600
- mailowo: info@waterspec.pl
- portale społecznościowe.
Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i regularnie odwiedzał, żeby przejrzeć nowe artykuły.