Sposoby na rozsączanie deszczówki w gruncie min
Rozsączanie deszczówki

Sposoby na odprowadzanie wody deszczowej do gruntu

Pomimo dużej pojemności zbiorniki na deszczówkę mogą nie wystarczyć do odebrania wody deszczowej, która spływa do nich z dużych powierzchni. Przepełnienie zbiornika może nastąpić najczęściej na skutek dużej ulewy, w czasie, której nawet największe zbiorniki mogą nie być wystarczające żeby zgromadzić całą wodę opadową. Dlatego montując zbiornik do gromadzenia deszczówki należy pomyśleć o przelewie i o tym jak odprowadzić nadmiarową wodę deszczową do gruntu. Na odprowadzenie wody deszczowej do gruntu istnieje kilka sposobów, które przedstawimy w poniższym artykule.

Odprowadzanie wody deszczowej a prawo

Prawo wodne i prawo budowlane jednoznacznie określają jak powinna zostać odprowadzona woda opadowa. Wodę deszczową z posesji według prawa wodnego należy odprowadzić do kanalizacji deszczowej, ogólnospławnej, lub rowu melioracyjnego. Kategorycznie zabrania się odprowadzania wody opadowej na sąsiednie działki, ulicę, czy do kanalizacji bytowej. Jeżeli nie mamy dostępu ani do rowu melioracyjnego ani do kanalizacji deszczowej to najlepszym wyborem pozostaje odprowadzanie wody deszczowej do gruntu, co niesie za sobą także korzyści finansowe, ponieważ nie trzeba opłacać podatku od odprowadzania wody deszczowej do sieci kanalizacyjnej.

Niestety warunki gruntowo-wodne nie zawsze pozwalają na proste odprowadzenie wody deszczowej. Czasami sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga większych nakładów finansowych, ponieważ grunt nie jest wystarczająco chłonny, lub na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych.

Sposoby na odprowadzenie wody deszczowej do gruntu

Skrzynki i tunele rozsączające

Jednym ze sposobów odprowadzania wody deszczowej do gruntu zarówno stosując przelew ze zbiornika jak i w sytuacji, kiedy po prostu nie chcemy magazynować wody deszczowej jest montaż skrzynek rozsączających. Skrzynki rozsączające można łączyć ze sobą, dzięki czemu mogą tworzyć duże powierzchnie do odprowadzania wody. Warto przy tym zaznaczyć, że skrzynki i tunele rozsączające są na tyle trwałe, że może się na nich odbywać normalny ruch pojazdów. 

Przy montażu skrzynek i tuneli warto pamiętać o geowłókninie, czyli materiale, które zapobiega zamulaniu układu rozsączającego. Geowłóknina działa jak sitko, tzn. przepuszcza wodę i zapobiega przedostaniu się ziemi, korzeni oraz innym składnikom gleby do układu rozsączającego. Brak zastosowania geowłókniny przy montażu skrzynek lub tuneli rozsączających może spowodować szybkie zamulenie układu i tym samym zmniejszyć jego wydajność.

Połączony układ odprowadzania wody deszczowej najlepiej zasypać materiałem o dużej przepuszczalności, np. żwirem o granulacji 2-5 cm. 

Tunele rozsączające DrainMax zdjęcie z montażu
Tunele rozsączające w układzie szeregowym jako sposób na odprowadzanie wody deszczowej do gruntu

Studnia chłonna

Studnia chłonna to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy grunt jest słabo przepuszczalny. Studnie chłonną umieszcza się na głębokości do 3m, jednak powinna znajdować się 1-2cm nad poziomem wód gruntowych. Studnia w dolnej części posiada otwory, przez które rozsączana jest deszczówka. Oczywiście stosując studnie chłonną należy przebić się do gruntu, który jest przepuszczalny. Studnia chłonna może być wykonana z tworzywa sztucznego, lub betonowych kręgów.

Tak samo jak w przypadku montażu skrzynek oraz tuneli rozsączających należy pamiętać o zastosowaniu geowłókniny oraz materiału zasypowego o odpowiedniej granulacji. Warto zastosować również włazy rewizyjne do układu rozsączającego by w przyszłości móc w łatwy sposób sprawdzić jego stan i wykonać ewentualne prace serwisowe bez prac ziemnych.

Studnia chłonna Igloo 900l w systemie Profi
Odprowadzanie wody deszczowej do gruntu z wykorzystaniem studni chłonnej Igloo

Oczko wodne

Oczko wodne to także dobry sposób na rozsączanie deszczówki do gruntu, jednak nie wszędzie można zastosować takie rozwiązanie ze względu na zajmowaną powierzchnię. Oczko wodne może też spełniać rolę dekoracji ogrodu. Warto pamiętać by przed wpuszczeniem deszczówki do oczka wodnego zastosować filtry mechaniczne, które pozwolą na oczyszczenie deszczówki z elementów organicznych, takich jak gałęzie oraz liście.

Jaki sposób odprowadzania wody deszczowej do gruntu wybrać?

Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to jaka metoda odprowadzania wody deszczowej do gruntu jest najlepsza. To jaką metodę zastosować zależy od powierzchni, z której ma być odprowadzana deszczówka, warunków gruntowych obecnych na danym terenie, poziomu wód gruntowych oraz ograniczeń powierzchniowych działki. Najczęściej wybieranym sposobem są tunele rozsączające i skrzynki chłonne ze względu na prosty montaż i stosunkowo dużą powierzchnię rozsączania. Chętnie pomożemy w profesjonalnym doborze sposobu odprowadzania wody deszczowej do gruntu. Można się z nami skontaktować poprzez:

Powiązane wpisy

Jedna odpowiedź do “Sposoby na odprowadzanie wody deszczowej do gruntu

  1. miluska pisze:

    też mam w domu coś takiego i jestem zadowolona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *