Centrala deszczowa podłączona do zbiornika na deszczówkę min
Centrala deszczowa, Zbiorniki na deszczówkę

Woda deszczowa w budynku, czyli wszystko za co odpowiada centrala deszczowa

Świadomość zbierania deszczówki w Polsce wzrasta z roku na rok. W większości przypadków jest ona magazynowania i wykorzystywana w celu podlewania ogrodu. Warto pamiętać, że woda deszczowa idealnie nadaje się również do spłukiwania toalet, mycia samochodów, prania oraz różnych przydomowych prac porządkowych. By móc cieszyć się zagospodarowaniem wody deszczowej w budynku należy wykorzystać centrale deszczowe domowe, które będą odpowiadały za sterowanie przepływem wody ze zbiornika do domu. W poniższym artykule wyjaśnimy i poruszymy następujące zagadnienia:

Czym jest centrala deszczowa i jaką rolę pełni w budynku mieszkalnym?

Centrala deszczowa wykorzystana w połączeniu z podziemnym zbiornikiem na deszczówkę min
Zagospodarowanie wody deszczowej w budynku z wykorzystaniem centrali deszczowej domowej

Zasada działania centrali deszczowej

Centrala deszczowa jest to urządzenia przeznaczone do sterowania przepływem wody deszczowej i wodociągowej w budynku oraz poza nim. Zadanie to realizowane jest za pomocą monitorowania poziomu wody znajdującej się w podziemnym zbiorniku na deszczówkę i automatycznego przełączania zasilania na wode wodociągową w przypadku braku wody deszczowej. Sprawdzanie poziomu cieczy w zbiorniku na deszczówkę odbywa się poprzez zastosowanie pływaka, który wysyła informację zwrotną do centrali o niskim poziomie cieczy w zbiorniku. Gdy deszczówka ponownie pojawi się w zbiorniku centrala automatycznie przełącza źródło wody na wodę deszczową.

Centrale deszczowej projektowane są tak by przełączenie pomiędzy wodą wodociągową, a deszczową było całkowicie izolowane, tak by dwa źródła dopływu wody nie zostały pomieszane (funkcja ta realizowana jest poprzez swobodną przerwę powietrzną – jest ona wymagana zgodnie z normą PN-EN 1717). Centrala deszczowa montowana jest zazwyczaj w pomieszczeniach technicznych, garażu lub w piwnicach.

Centrala deszczowa MPI ECO z wydajną pompą Pedrollo Top Multi
Domowa centrala deszczowa MPI Eco z możliwością wyboru pompy
Centrale deszczowe domowe House-Premium
Domowa centrala deszczowa House Premium
Centrala deszczowa AquaMatic Domestic S PLUS
Domowa centrala deszczowa Domestic S Plus
Wydajna centrala deszczowa Centrala EcoRain 10
Kompaktowa domowa centrala deszczowa EcoRain 10

Co zawiera w sobie każda centrala deszczowa?

Centrale deszczowe sprzedawane są jako gotowe, kompletne rozwiązanie. W każdej centrali powinny znajdować się następujące komponenty:

  • konsola, czyli stelaż, na którym zamontowane są wszystkie elementy centrali
  • samozasysające, wielostopniowa pompa odśrodkowa z zabezpieczeniem przed suchobiegiem. Ponadto pompa musi być wyposażona w wyłącznik przepływowo-ciśnieniowy, który odpowiedzialny jest za załączanie pracy centrali w momencie zapotrzebowania.
  • zbiornik pośredni z przerwą powietrzną – pełni funkcję odseparowania instalacji wody wodociągowej oraz deszczowej zgodnie z normą PN-EN 1717 TYP AB
  • zawór trójdrogowy
  • zawór napełniający wraz z pływakiem i długim kablem
  • elementy wygłuszające i tłumiące drgania pompy
  • sterownik
  • pokrywa do konsoli
Centrale deszczowe domowe House-Premium
Centrala deszczowa przekrój

Kiedy najlepiej planować montaż centrali deszczowej?

Najwygodniej jest to zrobić w momencie wykonywania instalacji hydraulicznych w domu, a nawet na moment jej projektowania. Jest to istotne ze względu na potrzebę wykonania tak zwanej instalacji dualnej w budynku. Polega ona na wykonaniu podwójnych przyłączy do punktów, w których będzie wykorzystana woda deszczowa, czyli np. do spłuczek, pisuarów, pralek, kotłowni oraz innych punktów znajdujących się na zewnątrz budynku. Do innych punktów, np. do bateri prysznicowej, zlewozmywaka, czyli tam gdzie będziemy mieli doprowadzoną tylko wodę pitną należy doprowadzić tylko instalację wodociągową. Rury instalacyjne, którymi będzie pompowana woda deszczowa należy odpowiednio oznaczyć, tak by było wiadomo, że woda w nich płynąca nie jest zdatna do picia. Montaż centrali deszczowej w budynku z już istniejącą instalacją hydrauliczną jest również do wykonania ale wiąże się z większymi przeróbkami.

Centrala deszczowa AquaMatic Domestic S PLUS
Budowa centrali AquaMatic Domestic S PLUS

Centrale deszczowe przemysłowe i do budynków użyteczności publicznej

Zastosowanie przemysłowej centrali deszczowej AquaMatic Industrial min
Odprowadzanie wody deszczowej do gruntu z wykorzystaniem studni chłonnej Igloo

Centrala deszczowa jest również szeroko wykorzystywana w obiektach komercyjnych takich jak zakłady produkcyjne, hotele, biurowce oraz duże kompleksy mieszkalne. W przypadku takich obiektów zagospodarowaniem wody deszczowej steruje centrala deszczowa złożona zazwyczaj z dwóch pomp, tak by w razie awarii automatycznie przełączyć się na pracę drugiej. W porównaniu do domowej centrali deszczowej, przemysłowy jej odpowiednik zawiera zintegrowany podręczny zbiornik oraz dodatkową pompę zatapialną znajdującą się podziemnym zbiorniku na deszczówkę. Zadaniem pompy wspomagającej jest zapewnienie ciągłej dostawy deszczówki do podręcznego zbiornika. Rozwiązanie to stosuje się ze względu duże odległości dzielące zbiornik i centralę.

Centrale deszczowe przemysłowe w sposób ciągły monitorują poziom deszczówki w głównym oraz podręcznym zbiorniku i steruje pracą pomp tak by zachować odpowiednie ciśnienie w instalacji w zależności od zapotrzebowania. Gdy zabraknie wody deszczowej, zbiornik podręczny dopełniany jest w sposób automatyczny wodą wodociągową. Centrale deszczowe przemysłowe opcjonalnie wyposażane są w czujnik poziomu cieczy monitorujący dokładną ilość deszczówki jaka pozostała w zbiorniku. Przy przypadku zagospodarowania deszczówki w obiektach komercyjnych najczęściej wykonywana jest indywidualna analiza techniczna takiego rozwiązania przez jednego z naszych inżynierów. Chętnie wycenimy oraz zaproponujemy indywidualne rozwiązanie:

Przykład zastosowania przemysłowej centrali deszczowej min
Jak wykorzystać centrale deszczowe przemysłowe do budynków użyteczności publicznej

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *