Zmiękczanie wody sposobem na wygodniejsze życie
Cotygodniowe czyszczenie kamiennego osadu w łazience oraz pływający „kamień” w wodzie od czajnika to rzeczy do których przywykliśmy. Osad związków wapnia i magnezu, potocznie zwany kamieniem nie jest szkodliwy dla zdrowia człowieka ale może poważnie zagrozić żywotności wielu sprzętów w naszym domu. Chcielibyśmy przybliżyć temat zmiękczania wody oraz pokazać jak miękka woda może polepszyć komfort naszego codziennego życia.
Urządzenie, zwane zmiękczaczem wody służy do usuwania z wody związków wapnia i magnezu. Dzięki użyciu zmiękczacza wody w domu lub mieszkaniu można znacznie wydłużyć żywotność sprzętu AGD, a także pozbyć się problemu z osadem pozostałym po twardej wodzie w łazience. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe informacje dotyczące tego urządzenia.
Jak działa system zmiękczania wody?
Istnieje wiele rodzajów zmiękczaczy wody do domów jednorodzinnych i mieszkań, jednak te najpopularniejsze do usunięcia z wody związków wapnia i magnezu wykorzystują złoże jonowymienne. Jest to centrum każdego zmiękczacza, w którym zachodzą dwa najważniejsze procesy za które to urządzenie jest odpowiedzialne: zmiękczenie wody oraz regeneracja złoża. Złoże jonowymienne to tysiące bardzo małych kryształków żywicy kationitowej naładowanych jonami sodu.
Pierwszy proces zmiękczania odbywa się poprzez przepłynięcie twardej wody (bogatej w związki wapnia i magnezu) przez złożę jonowymienne, w którym jony sody zamieniają się miejscami z cząsteczkami wapnia i magnezu. Sód nie zmienia smaku wody i jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka. Jeżeli jednak w gospodarstwie domowy znajdują się osoby, które są na diecie niskosodowej, należy to wziąć pod uwagę. Cały proces zmiękczania wody nie wydłuża czasu dostępności wody w domu.
Etap regeneracji złoża występuje co pewien określony czas (ustawiony w zmiękczaczu) lub co pewną określoną ilość litrów wody, poddaną zmiękczeniu. Podczas tego procesu złoże jonowymiennie poddawane jest regeneracji, czyli wypłukaniu cząsteczek wapnia i magnezu ze złoża i zastąpieniu ich ponownie jonami sodu. Do tego etapu potrzebna jest woda oraz sól tabletkowa. Proces ten jest zazwyczaj całkowicie automatyczny i w zależności od typu zmiękczacza wymaga różnej ilości wody. Do zadań użytkownika systemu zmiękczającego wodę należy tylko pamiętanie o dosypaniu soli tabletkowej do urządzenia.
Czy jest nam potrzebny zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?
- 0-10 oznacza, ze nasza woda jest bardzo miękka lub miękka
- 10-15 woda o średniej twardości
- 15-20 woda o znacznej twardości
- 20-25 woda bardzo twarda
- > 25 woda o bardzo wysokiej twardości
Czy woda ze zmiękczacza jest zdrowa?
Jakie zalety ma zmiękczona woda?
- Detergenty używane do mycia są bardziej wydajne.
- Miękka woda pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów.
- Na grzałkach w sprzęcie AGD nie osadza się kamień, sprzęt jest mniej awaryjny.
- W grzejnikach i rurach nie osadza się kamień, przez co nie spada wydajność instalacji C.O.
- Woda, która przepłynęła przez zmiękczacz nie pozostawia trudnego do usunięcia kamienia w łazience i kuchni.
- telefon: 605 481 600 / 605 482 600
- mailowo: info@waterspec.pl
- portale społecznościowe.