zmiekczacze wody do domu zalety
Zmiękczacze wody

Jak działa zmiękczacz wody?

Zmiękczanie wody sposobem na wygodniejsze życie

Cotygodniowe czyszczenie kamiennego osadu w łazience oraz pływający „kamień” w wodzie od czajnika to rzeczy do których przywykliśmy. Osad związków wapnia i magnezu, potocznie zwany kamieniem nie jest szkodliwy dla zdrowia człowieka ale może poważnie zagrozić żywotności wielu sprzętów w naszym domu. Chcielibyśmy przybliżyć temat zmiękczania wody oraz pokazać jak miękka woda może polepszyć komfort naszego codziennego życia.

Urządzenie, zwane zmiękczaczem wody służy do usuwania z wody związków wapnia i magnezu. Dzięki użyciu zmiękczacza wody w domu lub mieszkaniu można znacznie wydłużyć żywotność sprzętu AGD, a także pozbyć się problemu z osadem pozostałym po twardej wodzie w łazience. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe informacje dotyczące tego urządzenia.

Jak działa system zmiękczania wody?

Istnieje wiele rodzajów zmiękczaczy wody do domów jednorodzinnych i mieszkań, jednak te najpopularniejsze do usunięcia z wody związków wapnia i magnezu wykorzystują złoże jonowymienne. Jest to centrum każdego zmiękczacza, w którym zachodzą dwa najważniejsze procesy za które to urządzenie jest odpowiedzialne: zmiękczenie wody oraz regeneracja złoża. Złoże jonowymienne to tysiące bardzo małych kryształków żywicy kationitowej naładowanych jonami sodu.

Pierwszy proces zmiękczania odbywa się poprzez przepłynięcie twardej wody (bogatej w związki wapnia i magnezu) przez złożę jonowymienne, w którym jony sody zamieniają się miejscami z cząsteczkami wapnia i magnezu. Sód nie zmienia smaku wody i jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka. Jeżeli jednak w gospodarstwie domowy znajdują się osoby, które są na diecie niskosodowej, należy to wziąć pod uwagę. Cały proces zmiękczania wody nie wydłuża czasu dostępności wody w domu.

Etap regeneracji złoża występuje co pewien określony czas (ustawiony w zmiękczaczu) lub co pewną określoną ilość litrów wody, poddaną zmiękczeniu. Podczas tego procesu złoże jonowymiennie poddawane jest regeneracji, czyli wypłukaniu cząsteczek wapnia i magnezu ze złoża i zastąpieniu ich ponownie jonami sodu. Do tego etapu potrzebna jest woda oraz sól tabletkowa. Proces ten jest zazwyczaj całkowicie automatyczny i w zależności od typu zmiękczacza wymaga różnej ilości wody. Do zadań użytkownika systemu zmiękczającego wodę należy tylko pamiętanie o dosypaniu soli tabletkowej do urządzenia.

Przykładowe połączenie zmiękczacza wody do instalacji wraz z korpusem narurowym
Przykład podłączenia zmiękczacza wody z filtrem liniowym

Czy jest nam potrzebny zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

To jaki zmiękczacz wybrać do mieszkania lub domu jednorodzinnego zależy przede wszystkim od twardości wody w danym miejscu i ilości jej zużycia. Twardość wody możemy zbadać samodzielnie za pomocą testu barwiącego, lub zlecić wykonanie testu do sanepidu. Samodzielne zbadanie twardości wody jest bardzo proste. Test ten polega na pobraniu próbki wody oraz na podawaniu do niej kropla po kropli odczynnika, który będzie zmieniał kolor testowanej wody. Ilość podanych kropli można przełożyć na skalę twardości wody podawaną zazwyczaj w stopniach niemieckich. Im twardsza woda tym wyższy będzie wynik. Rezultat:
  •  0-10 oznacza, ze nasza woda jest bardzo miękka lub miękka
  • 10-15 woda o średniej twardości
  • 15-20 woda o znacznej twardości
  • 20-25 woda bardzo twarda
  • > 25 woda o bardzo wysokiej twardości
Posiadając wodę o średnim stopniu twardości możemy spodziewać się już widocznych śladów osadu pozostawionego prze wodę. Testy przeprowadzane szczególnie w podmiejskich domach jednorodzinnych wykazują, że twardość wody znacznie przekracza wartość 25 stopni niemieckich. Rezultat taki informuje nas o tym jak bardzo potrzebny jest nam system zmiękczania wody. Najważniejszym parametrem, który trzeba brać pod uwagę przy doborze zmiękczacza wody do domu jednorodzinnego to wydajność złoża jonowymiennego. Zazwyczaj wyższa wydajność potrzebna nam jest gdy w domu jest więcej domowników. Zmiękczacze występują w wariantach 2-3, 3-4 oraz 4-5 osobowych.
Wydajny zmiękczacze do wody Supreme Soft
Zmiękczacz Supreme SOFT 20 dla 2-3 domowników
Wydajny zmiękczacze do wody Supreme Soft
Zmiękczacz Supreme SOFT 26 dla 3-4 domowników
Zmiękczacz Waterspec Standard Ocean 20
Zestaw zmiękczacz wody WATERSPEC OCEAN 20 STANDARD dla 2-3 domowników
Zmiękczacz Waterspec Standard Ocean 20
Zestaw zmiękczacz wody WATERSPEC OCEAN 32 STANDARD dla 4-5 domowników

Czy woda ze zmiękczacza jest zdrowa?

Niewątpliwie woda pozbawiona związków wapnia i magnezu jest zdrowsza dla naszego ciała. Jak już wspominaliśmy takiej wody nie powinny pić osoby, które są na diecie niskosodowej, ponieważ w zmiękczaczu woda zostaje nasycona jonami sodu. Poza tym, wodę ze zmiękczacza można bezpiecznie spożywać. Sód zawarty w zmiękczonej wodzie nie zmienia jej smaku.

Jakie zalety ma zmiękczona woda?

Woda poddana procesowi zmiękczania ma szereg zalet i powinna być obowiązkowym elementem w każdym nowoczesnym domu. Zakup zmiękczacza wody do domu to inwestycja, którą doceniamy podczas codziennego użytkowania. Poniżej kilka zalet, które niesie za sobą miękka woda:
  • Detergenty używane do mycia są bardziej wydajne.
  • Miękka woda pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów.
  • Na grzałkach w sprzęcie AGD nie osadza się kamień, sprzęt jest mniej awaryjny.
  • W grzejnikach i rurach nie osadza się kamień, przez co nie spada wydajność instalacji C.O.
  • Woda, która przepłynęła przez zmiękczacz nie pozostawia trudnego do usunięcia kamienia w łazience i kuchni.
filtry do zmiekczania wody pomocny w praniu
Zmiękczanie wody zwiększa żywotność sprzętu AGD
Dobór systemu zmiękczania wody czasami nie jest taki oczywisty dlatego nasza firma chętnie dobierze dla każdego dopasowane rozwiązanie. O szczegółach można z nami porozmawiać lub napisać wiadomość mailowo, przez formularz kontaktowy lub skontaktować się przez portale społecznościowe.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *