zbiornik na wode opadowa podlaczony do rury spustowej
Zbiorniki na deszczówkę

Co zawiera woda deszczowa i jak ją zbierać?

Woda deszczowa pomimo tego, że nie nadaje się do picia, ma bardzo dużo zalet, dzięki którym z chęcią jest gromadzona w zbiornikach na wodę opadową. Skoro wody deszczowej nie można wykorzystać do picia, to pewnie nasuwa się pytanie, po co gromadzić deszczówkę i co zawiera woda deszczowa, że jej zbieranie staje się tak bardzo popularne. W poniższym artykule znajdują się odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące wody opadowej, informacje o jej wykorzystaniu w codziennym życiu oraz o aktualnych programach dofinansowań pomagających w zakupie zbiorników.

Co zawiera w sobie woda deszczowa?

Skład wody deszczowej może się różnić w zależności od rejonu, w którym zostanie przebadana. Z reguły woda deszczowa zawiera gazy takie jak azot, tlen, dwutlenek węgla, oraz sole mineralne. Na terenach silnie uprzemysłowionych może także zawierać niewielkie ilości metali ciężkich, jednak nie są to ilości, które mogłyby negatywnie wpływać na nasze życie. W związku z tym, że w powietrzu mogą unosić się pyłki roślin, sadze i mikroorganizmy to w wodzie opadowej także można je znaleźć. Woda deszczowa charakteryzuje się kwaśnym odczynem, o wartości około 6 pH. Ze względu na znajdujące się w wodzie deszczowej mikroorganizmy, zanieczyszczenia w postaci sadzy i metali ciężkich, nie nadaje się ona do picia, jednak z powodzeniem można wykorzystywać ją zarówno w celach przemysłowych jak i do prywatnego użytku w gospodarstwach domowych.

Warto dodać, że temperatura wody deszczowej jest wyższa od wody wodociągowej. Większość roślin lubi wyższą temperaturą wody w granicach 18 – 22 °C. Szczególnie warto pamiętać o tym przy podlewaniu pomidorów, papryki i roślin dyniowych, które są bardzo wrażliwe na zimną wodę.

zbiornik na deszczówkę burgund 500l przykład
Zbieranie wody opadowej w dekoracyjnej beczce Burgund

Czy woda deszczowa jest miękka?

Woda deszczowa jest znacznie bardziej miękka od wody wodociągowej. Zawiera znacznie mniej jonów wapnia i magnezu, które osadzają się w postaci białego osadu, zwanego potocznie „kamieniem”. Tę pozytywną cechę wody deszczowej można wykorzystać między innymi podczas prania, czy mycia samochodu. Przy domowym wykorzystaniu deszczówki nie trzeba również martwić się o zużycie sprzętu AGD, ponieważ miękka woda jest znacznie bardziej dla niego przyjazna. Również mydło w reakcji z miękką wodą znacznie lepiej się pieni i nie pozostawia brudzącego, białego osadu.

podlewanie roslin i warzyw zebrana woda deszczowa
Podlewanie roślin wodą deszczową wpływa pozytywnie na ich wzrost

Do czego zbierać deszczówkę - gromadzenie deszczówki

Wodę deszczową można zbierać do pojemników naziemnych lub podziemnych. Najczęściej wybierane są zbiorniki na deszczówkę wykonane z tworzywa sztucznego. Materiał ten jest odporny na działanie ciężkich warunków atmosferycznych. Podczas produkcji zbiorników wykorzystuje się technikę formowania rotacyjnego, która pozwala uzyskać jednolitą bryłę z polietylenu. Taki sposób gwarantuje 100% szczelność ponieważ pojemnik nie posiada łączeń, które mogłyby być potencjalną źródłem wycieku wody. Gwarancje udzielane przez producentów takich zbiorników, potwierdzają trwałość tej metody. Niektóre z nich sięgają nawet 35 lat długości! Wodę opadową, można gromadzić także w betonowych zbiornikach, jednak o tym, czy wybrać zbiornik na deszczówkę betonowy, czy plastikowy pisaliśmy już w innym artykule na naszym blogu. Został tam zestawione wszystkie wady i zalety obu rozwiązań. Jeżeli chodzi o trwałość i niezawodność to zbiorniki na deszczówkę z tworzyw sztucznych nie mają sobie równych, a co za tym idzie ich popularność rośnie w bardzo dużym tempie. Ich wytrzymałość jest szczególnie ważna pod ziemią, gdzie występują duże obciążenia gruntowo-wodne, z którymi musi poradzić sobie polietylenowy, podziemny zbiornik na deszczówkę.
Zestaw do zbierania deszczówki Ecoline II 6000l standard z pompą i akcesoriami
Zestaw do zbierania deszczówki Ecoline (standard)
Zestaw do zbierania deszczówki standard BlueLine II 10000l z pompą i akcesoriami
Zestaw do zbierania wody deszczowej Blueline II (standard)
Zestaw do gromadzenia deszczówki standard F Line 5000l z pompą i akcesoriami
Zestaw do zbierania wody deszczowej F-Line (standard)
Zestaw do zbierania deszczówki standard Neo 7100l z pompą i akcesoriami
Zestaw do zbierania deszczówki Neo (standard)

Jak zbierać deszczówkę do zbiornika?

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie zbieracza wody deszczowej montowanego na rurze spustowej. Urządzenie to odpowiada nie tylko za wyłapanie deszczówki i jej transport do zbiornika ale również za jej filtrację  z większych zanieczyszczeń takich jak liście, czy gałązki. Istnieje kilka typów zbieraczy wody deszczowej. Jak dobrać i zamontować zbieracz wody deszczowej można przeczytać w artykule, który pomoże w prosty sposób wyjaśnić podstawy zbierania wody deszczowej.
Zbieracz wody deszczowej z zaworem szary 3PTechnik zamknięty
Budżetowy zbieracz deszczówki z zaworem i filtrem szary
Łapacz deszczówki z zaworem brązowy 3PTechnik
Budżetowy zbieracz deszczówki z zaworem i filtrem brązowy
Zbieracz deszczówki z filtrem siatkowym szary
Zbieracz wody deszczowej z zaworem i sitem filtrującym szary
Zbieracz deszczówki z filtrem siatkowym brązowy
Zbieracz wody deszczowej z zaworem i sitem filtrującym brązowy

Dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę

Gromadzenie wody deszczowej staje się coraz bardziej popularne także za sprawą licznych dofinansowań, które w ostatnim czasie oferują gminy oraz państwowy program „moja woda”. Kwota dofinansowania może wynosić aż 5 tyś. złotych, przez co inwestycja zbiornika na wodę opadową jest naprawdę warta uwagi. Nasza firma pomaga w doborze rozwiązań związanych z zagospodarowaniem wody deszczowej, zajmuje się również ich montażem na terenie Poznania. Nasz zespół jest otwarty na pomoc i chętnie odpowie na każde pytanie dotyczące deszczówki i pojemników do jej gromadzenia. Można skontaktować się z nami przez:

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *