Co zawiera w sobie woda deszczowa?
Skład wody deszczowej może się różnić w zależności od rejonu, w którym zostanie przebadana. Z reguły woda deszczowa zawiera gazy takie jak azot, tlen, dwutlenek węgla, oraz sole mineralne. Na terenach silnie uprzemysłowionych może także zawierać niewielkie ilości metali ciężkich, jednak nie są to ilości, które mogłyby negatywnie wpływać na nasze życie. W związku z tym, że w powietrzu mogą unosić się pyłki roślin, sadze i mikroorganizmy to w wodzie opadowej także można je znaleźć. Woda deszczowa charakteryzuje się kwaśnym odczynem, o wartości około 6 pH. Ze względu na znajdujące się w wodzie deszczowej mikroorganizmy, zanieczyszczenia w postaci sadzy i metali ciężkich, nie nadaje się ona do picia, jednak z powodzeniem można wykorzystywać ją zarówno w celach przemysłowych jak i do prywatnego użytku w gospodarstwach domowych.
Warto dodać, że temperatura wody deszczowej jest wyższa od wody wodociągowej. Większość roślin lubi wyższą temperaturą wody w granicach 18 – 22 °C. Szczególnie warto pamiętać o tym przy podlewaniu pomidorów, papryki i roślin dyniowych, które są bardzo wrażliwe na zimną wodę.
Czy woda deszczowa jest miękka?
Woda deszczowa jest znacznie bardziej miękka od wody wodociągowej. Zawiera znacznie mniej jonów wapnia i magnezu, które osadzają się w postaci białego osadu, zwanego potocznie „kamieniem”. Tę pozytywną cechę wody deszczowej można wykorzystać między innymi podczas prania, czy mycia samochodu. Przy domowym wykorzystaniu deszczówki nie trzeba również martwić się o zużycie sprzętu AGD, ponieważ miękka woda jest znacznie bardziej dla niego przyjazna. Również mydło w reakcji z miękką wodą znacznie lepiej się pieni i nie pozostawia brudzącego, białego osadu.
Do czego zbierać deszczówkę - gromadzenie deszczówki
Jak zbierać deszczówkę do zbiornika?
Dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę
- telefon: 605 481 600 / 605 482 600
- mailowo: info@waterspec.pl
- portale społecznościowe.