Mała retencja
Zadbany przydomowy ogród z zieloną trawą jest pewnie marzeniem wszystkich posiadaczy domów jednorodzinnych. Jeżeli chcielibyśmy korzystać z wody doprowadzonej do naszej posesji wodociągiem, koszt jej użycia mógłby stanowić dla części osób ograniczenie. Rozwiązaniem tego problemu jest magazynowana w specjalnych zbiornikach retencyjnych do gromadzenia wody deszczowej. Niekiedy trudno jest jednak wygospodarować odpowiednią ilość czasu, która pozwoliłaby samodzielnie zaangażować się w regularne podlewanie otoczenia domu. Sam system zbierania wody deszczowej może już więc nie wystarczyć. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na wykorzystanie automatycznego zarządzania wodą. Odpowiednio zaprojektowany system zmniejszy nasze codzienne obowiązki związane z pielęgnacją przydomowej działki oraz przyniesie oczekiwany przez nas efekt w zakresie utrzymania ogrodu.
Jak to działa?
Podstawę systemu zbierania wody deszczowej stanowi zbiornik na wodę, którego parametry pozwolą maksymalnie efektywnie wykorzystać zgromadzoną ciecz. Jego wybór musi być racjonalny – zbyt mały zbiornik może okazać się niewystarczający do osiągnięcia założonych celów. Z drugiej strony zbyt duży zbiornik może w konsekwencji skutkować obniżeniem jakości długo retencjonowanej wody. Decyzja o wyborze konkretnego zbiornika jest zawsze indywidualnie dostosowana do warunków przyrodniczych związanych z wielkością opadów oraz do powierzchni, na której woda ma być rozprowadzana. Obecnie dostępne są zbiorniki o pojemności od 1500 l do 50 000 l. Pomocą w oszacowaniu, jaki zbiornik jest dla nas najbardziej odpowiedni może być obliczenie tzw. uzysku wody – ilości wody jaka jest możliwa do zgromadzenia, wynikająca z wielkości opadów, powierzchni z jakiej będą one zebrane, pokrycia dachu oraz sprawności filtra.
Uzysk wody: V = H * A * s * f [l], gdzie
H – wysokość opadu [m2]
A – powierzchnia dachu w rzucie poziomym [m2]
s – współczynnik spływu
f – sprawność filtra
Przyjmuje się, że przeciętne zużycie wody na ogródku przydomowym lub działce rekreacyjnej wynosi ok. 2,5 l/m2. Przy wyborze pojemności zbiornika na deszczówkę należy również wziąć pod uwagę rodzaj gleby, na która będzie ona później rozsączania. Przyjmuje się, że 10 centymetrowa warstwa gleby piaszczystej, mająca małą pojemność wodną, może utrzymać ok. 5-7 l/m2. Dla gleby ciężkiej będzie to z kolei wartość między 12 a 15 l/m2. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych roślin.
Formularz doboru systemu zagospodarowania wody deszczowej
Filtrowanie deszczówki
Nawadnianie ogrodu
Deszczówka w domu
- materiał, kształt i wielkość zbiornika,
- zastosowany rodzaj filtracji (filtry przepływowe lub zbierające),
- lokalizacja filtra (wewnętrzne lub zewnętrzne),
- kierunek odprowadzania nadmiaru deszczówki,
- rodzaj i lokalizacja systemu pompowego,
- rodzaj zastosowanego systemu uzupełniania systemu wodą wodociągową w okresach braku opadów.
Ciekawy artykuł, który pokazuje jak wykorzystać deszczową wodę w domu jednorodzinnym. Podoba mi się, że autor opisał kroki niezbędne do zainstalowania systemu zagospodarowania wody deszczowej. Ważne jest, aby korzystać z naturalnych zasobów i dbać o środowisko.